2023 е най-сухата година за последните три десетилетия

ООН и СМО обявиха, че 2023 г. е най-сухата година за последните 3 десетилетия, имайки предвид световните реки. Намалението на водите им води до продължителни засушавания на много места.

Световната метрологична организация (СМО) отбелязва, че ледниците, които подхранват някои реки губят най-много от ледовете си за последните 50 години, което пък е важно за водните запаси на милиони хора по света.

„Водата е канарчето във въглищната мина за климатичните промени. Получаваме сигнали за стрес под формата на увеличен екстремен валеж, наводнения и суша, което създава сериозни трудности за живота, за екосистемите и икономиките.“ казва генералният секретар на СМО, Селест Сауло.

Според нея, повишаващите се температури водят отчасти до промяна в стабилността и предсказуемостта на хидроложкия цикъл и това ще доведе до „или твърде много, или твърде малко“ вода чрез сушите и наводненията.

Докладът „Състояние на световните водни ресурси 2023.“ обхваща реките и езера, язовири, подземни води, почвена влага, водни ресурси на сушата, снежна покривка, ледници и изпарението на вода от сушата и растителността.

Според ООН, през 2023 г., около 3.6 милиарда души имат трудности с набавянето на достатъчно вода за поне един месец в годината, а до 2050 г., се очаква да се увеличат до 5 милиарда. Според СМО, 70 % от всичката вода, която хората използват, се ползва в земеделието.

2023 г. беше и най-горещата година досега, а лятото на 2024 г. подобри този рекорд и може да бъде новата най-гореща година.

„За последните 30 годни данни, не сме виждали такава голяма зона в света, където да има толкова сухи условия.“ казва Щефан Уленбрук, директор по хидрология, води и криосфера към СМО.

В доклада се казва, че в южните САЩ, Централна Америка и Аржентина, Бразилия, Перу и Уругвай има необичайни суши, а нивото на р. Амазонка е най-ниското отчитано някога.

Ниски нива на реките се отчитат по целия свят. Според СМО, са нужни повече данни и споделянето им, за да се изясни в детайли картината на водните ресурси по света и да може да се помогне на страните и общностите, които са най-засегнати да се справят с предизвикателствата.

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари