Около 55% от населението на света живее в малки и големи градове, а нивото на урбанизация се очаква да достигне почти 70% до 2050 г.
До 2030 г. се изчислява, че около 60% от световното, градско население ще бъде на възраст под 18 години, а до средата на този век близо 70% от човечеството ще живее в градовете. Тези цифри са разпространени от ООН, на Световния ден на местообитанията. Той беше отбелязан този понеделник, под мотото „Ангажиране на младите хора, за създаване на по-добро градско бъдеще“.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш подчертава значението на овладяването на енергията и креативността на младите хора, в градското развитие, тъй като градовете продължават да растат бързо. Според Гутериш младите хора са много важни, за изграждането на по-справедливо и устойчиво бъдеще. За целта е от съществено значение да се инвестира в образование, да се насърчават цифровите умения и предприемачеството и да се подкрепят младежки инициативи. Трябва да се развиват дейности, свързани с опазването на климата, устойчивото жилищно настаняване и градската мобилност.
До 2009 г. по-голямата част от световното население живееше в селските райони, но днес повече от 55% живеят в градовете и се очаква този процент да се увеличи до почти 70%, до 2050 г. Този бърз градски растеж ще се случи главно в Азия и Африка , в страни като Китай, Индия и Нигерия, където раждаемостта остава висока.
От 1985 г. насам ООН отбелязва Световния ден на местообитанията, в първия понеделник на октомври. Целта е да се отрази състоянието на градовете и правото на подходящо жилище, за всяко човешко същество. Тази година фокусът е върху активното участие на младите хора, в създаването на устойчиви градски общности, особено в регионите на глобалния юг, където младите хора представляват по-голямата част, от градското население.
Източник: LA RAZON