Гугъл финансира сателити, наречени FireSat, които ще откриват пожари.
Това става ясно от съобщение по-рано тази седмица, а сателитите ще ползват ИИ, който ще предоставя по-добър начин за мониторинг на пожари.
През последните години, пожарите предизвикат все повече притеснения, като стават по-чести и по-големи, като в Европа, а и не само, те причиняват значителни щети.
„Последните три години виждаме как драматичните горски пожари убиват повече хора и изгарят повече земя от преди и затрудняват националния и европейски капацитет за отговор.“ се казва в съобщение.
Новата инициатива FireSat е организирана от НПО-то Earth Fire Alliance, а сателитите трябва да бъдат изстреляни следващата година. Те целят да адресират настоящите ограничения при технологиите за откриване на горски пожари.
Технологията цели да има глобално покритие, за да може да се наблюдава целия свят, както и да включва способности за по-детайлен анализ с надеждата, че това ще помогне отговорът да бъде по-невременен. Освен това, така ще се придобие и по-добра престава за разпространението на пожарите и вероятно ще се подобри безопасността за пожарникарите.
Според Гугъл, настоящите изображения от сателита, с които се откриват горски пожари са с твърде ниска революция и не се обновяват достатъчно често, което може да доведе до закъснения при откриването на пожари.
FireSat системата ще включва мрежа от 50 сателита в ниска околоземна орбита, които са създадени конкретно за да следят за пожари и да ги откриват в ранен стадии, както и да следят как се развиват.
В тях ще има инфрачервени сензори за откриване на малки пожари, а основна функционалност са обновяванията в реално време, на около 20 минути. Системата се разработва в сътрудничество с Гугъл и няколко други организации, като Гугъл ще допринесе чрез технологията за машинно обучение и ИИ инструменти, които ще допринесат за откриването на най-малките пожари.
ИИ също ще следи за времето и близка инфраструктура, за да може да се прогнозират точните условия в района. Основната цел е не просто да се гасят пожарите, а да се предотвратяват големи такива. Първите сателити се очаква да бъдат изстреляни през 2025 г.
Източник: Euronews