След протестите в Сърбия, поради срутената бетонна козирка на гарата в Нови Сад, при което загинаха 15 души, правителството обяви, че са задържани 11 души, които са отговорни за трагедията.
Заподозрените, чиито имена не се казват, са с обвинения за престъпления срещу обществената сигурност, създаване на опасност за обществото и строителни дейности, които не са проведени правилно. Това става ясно от изявление на прокуратурата в Нови Сад.
Местни медии докладват, че Горан Вешич, министърът по инфраструктура, който подаде оставк, и Йелена Танаскович, директор на компанията, която управлява железопътния транспорт, са сред арестуваните.
Вешич каза в пост в социалните медии, че не е арестуван, а „доброволно е отговорил“ на полицията в Нови Сад, а Танаскович не коментира.
Арестите са след серия протести с искане да се понесе отговорност за трагедията. Според демонстрантите, причината за срутването на козирката на гарата е резултат от корупция и липса на прозрачност при извършване на ремонтните дейности, което води до недобре завършени строителни дейности.
Опозиционни лидери и граждани се сблъскаха с полицията пред сградата на съда в Нови Сад в три поредни дни, настоявайки за обвинения и арести във връзка с инцидента и освобождаване на техни активисти, които бяха задържани при по-ранни протести.
„Натискът и настояванията успяха,“ каза Мариника Тепич, един от лидерите на опозиционната партия „Свобода и справедливост.“ Според нея, арести нямаше да има без усилията на протестиращите.
Демонстрантите също искат да се публикуват договорите, които страната е подписала с четирите компании, свързани с обновяването на гарата. Това са две китайски компании, една френска и една унгарска.
Според медиите, двама инженери от френската компания са сред арестуваните.
Сръбският президент Александър Вучич не е коментирал все още арестите, но каза, че властите са били под натиск да „ускорят работата на прокуратурата.“
„Нашата прокуратура взе решения 100 пъти по-бързо, отколкото в развитите европейски страни, когато се случат подобни инциденти.“ каза той.
Гарата е обновена по проект между Китай, Сърбия и Унгария, за осигуряване на бърза железопътна връзка между Белград и Будапеща, като властите дават противоречива информация каква част от козирката е била ремонтирана и как.
Източник: Euronews