Естония, Литва и Латвия наложиха санкции на грузински официални лица след няколко дни на протести поради решението на грузинското правителство да спре членството на страната в ЕС поне до 2028 г.
„Трите балтийски страни заедно се съгласиха да наложат национални санкции срещу тези, които потискаха легитимните протести в Грузия,“ се казва в изявление на външните министри на трите страни. „Противниците на демокрацията и нарушителите на човешките права не са добре дошли в нашите страни.“
Списъкът със санкционираните лица е публикуван и включва 11 личности от Грузия, като министъра на вътрешните работи и някои от неговите заместници, които няма да могат да влизат в балтийските страни. Бидзина Иванишвили, олигархът, за когото се предполага, че контролира управлението на „Грузинска мечта“ и е в тесни връзки с Русия, също получи забрана.
Това решение създава натиск у ЕС да последва мерките и да наложи координирани санкции на официалните лица, но засега това не се случва.
Кая Калас, новият върховен представител за ЕС, заяви, че потискането на протестите ще „има директни последици от страна на ЕС“. Очаква се следващите стъпки да се дискутират с външните министри на страните.
Отделни страни изразиха готовност да последват решението на балтийските си колеги, но посочиха, че нямат пълна яснота по темата, защото тя още не е приключила, а протестите в Грузия продължават.
Хиляди излязоха пред парламента в Тбилиси и развяха флага на ЕС, след като правителството обяви, че страната спира членството в блока. Полицията използва водни оръдия и сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите, и се стигна до сблъсъци, като поне 44 души са в болница.
Според вътрешното министерство, „всяко незаконно действие ще бъде последвано от съответния законов отговор от страна на полицията“, като вече има арестувани.
Решението на грузинското правителство не предизвика незабавен отговор от ЕС, тъй като членството на страната вече беше замразено поради противоречивите закони за чуждите агенти и правата на ЛГБТ.
В конституцията на Грузия е записано, че институциите трябва да „взимат всички мерки, в рамките на техните компетенции, за да подсигурят интеграцията на Грузия в ЕС и НАТО“, а президентът на страната обвини правителството, че „връща Грузия назад“.
Източник: Euronews