Проучване предполага, че начинът, по който са развити определени части на ръцете, може да бъде свързан с по-голяма склонност към употреба на алкохол
Консумацията на алкохол е широко изследвана тема в науката поради въздействието си върху общественото здраве, икономиката и обществото. Според Световната здравна организация (СЗО) приблизително 58,4% от световното население на възраст 15 или повече години е употребявало алкохол поне веднъж в живота си. Изчислено е, че повече от 280 милиона души в света страдат от разстройства, свързани с алкохола, вариращи от прекомерна консумация, до зависимост.
Ето защо всичко свързано с алкохола си струва да се изучава. Въз основа на различни проучвания, науката установи, че има определени хора, които може да са по-склонни да пият.
Тази характеристика на ръцете ви може да означава, че имате проблем с алкохола
През последните години няколко научни изследвания откриха връзка между пропорцията на дължината на пръстите (по-специално връзката между показалеца и безименния пръст) и консумацията на алкохол. Установено е, че хората с по-дълъг безименен пръст от показалеца са по-склонни да употребяват алкохол. Тази идея се основава на хипотезата, че по-голямото количество пренатален тестостерон по време на развитие в утробата, влияе върху поведението, по-късно в живота.
Изследователят Джон Манинг, пионер в изследването на пропорциите на пръстите, беше един от първите, които посочиха, че когато безименният пръст е по-дълъг от показалеца, това може да бъде свързано с по-висока консумация на алкохол и рисково поведение. В изследването си от 2004 г. Манинг установява, че хората с този по-нисък дял са по-склонни да консумират алкохол и да има по-рисково поведение. Това проучване анализира извадка от 258 участници, 169 от които жени и заключава, че мъжете консумират повече и смъртността от злоупотреба с алкохол, при тях е по-висока. По този начин се потвърждава теорията за влиянието на по-голямото излагане на тестостерон по време на бременност.
Трябва също да се отбележи, че съотношението на пръстите не е окончателен индикатор за човешкото поведение. През 2012 г. друго проучване на Ворачек установява, че връзката между пръстите и консумацията на алкохол не е задължителна, въпреки че все още подкрепя теорията, че нивата на пренаталните хормони могат да повлияят на консумацията на алкохол.
Накратко, изследването предполага, че относителната дължина на пръста може да предложи улики за предразположеността на човек към определено поведение, като консумацията на алкохол. Въпреки това е важно да се подчертае, че съотношението или дължината на пръстите е само един от многото фактори, които играят роля при консумацията на алкохол. Генетиката, социалната среда, личният опит и други фактори също играят решаваща роля в поведението, свързано с алкохола. Докато проучванията сочат възможна връзка, все още са необходими повече изследвания, за да се разбере напълно как пренаталните хормони и физически характеристики могат да повлияят на моделите на консумация на алкохол в живота на човек.
Източник: LA RAZON