Последиците от петролния разлив в Русия

Хиляди доброволци се опитват да намалят щетите от голям петролен разлив, но според някои от тях държавата не предоставя достатъчно подкрепа.

Руски власти предупредиха за сериозни екологични щети след разлив на мазут от два танкера, ударени от буря преди повече от две седмици в Керченския пролив, близо до окупирания от Русия Крим.

От сряда над 10 000 души, основно доброволци, се включиха в спасителни операции за дивата природа и почистване на големи количества замърсен пясък. Миналата седмица властите в Краснодарския регион обявиха извънредно положение, тъй като мазутът продължава да замърсява крайбрежието.

Разливът идва от танкер, заседнал преди десет дни, и друг, който е повреден и оставен да дрейфува в средата на декември. Президентът Владимир Путин определи случилото се като „екологична катастрофа.“

Мазутът продължава да излиза на повърхността дни след разлива.

В сряда местните власти в Краснодар съобщиха, че мазутът все още замърсява плажовете на Анапа, популярен курорт в региона. Министерството на извънредните ситуации съобщи, че над 71 000 тона замърсен пясък и почва са премахнати по 56 километра от крайбрежието, но се предполага, че общо до 200 000 тона са засегнати.

Доброволци съобщават за недостатъчна подкрепа, включително липса на оборудване и предпазни мерки. Някои от тях са получили главоболие, гадене и повръщане след часове работа в токсичната среда. Някои настояват за помощ от международни специалисти, заради мащаба на разлива и тежките последствия.

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари