Руски екип за спешни случаи оценява разлива на петрол в Керченския проток

Керченският проток е важен световен морски маршрут, който осигурява преминаване от вътрешното Азовско море към Черно море и е ключова точка на конфликти между Русия и Украйна след анексирането на полуострова от Москва през 2014 г.

Екип за спешни случаи пристигна в южния Краснодарски регион на Русия, за да се справи с разлива на петрол в Керченския проток, причинен от два танкера, пострадали по време на буря. Разливът продължава да се разпространява месец след първоначалното му откриване.

Екипът, включително министъра на извънредните ситуации Александър Куренков, беше сформиран след призив на руския президент Владимир Путин в петък за засилване на реакцията към разлива, наричайки го „едно от най-сериозните екологични предизвикателства, пред които сме се изправяли през последните години“.

Куренков заяви, че „много сложна ситуация“ се е развила близо до пристанището Таман в Краснодарския регион, където мазут продължава да изтича в морето от повредената част на танкера „Волгонефт-239“. Той съобщи, че останалото масло ще бъде източено от задната част на танкера.

Министерството на извънредните ситуации обяви, че са събрани над 155 000 тона замърсен пясък и почва от момента на разлива преди четири седмици. Той се случи по време на буря в Керченския проток, който разделя окупирания от Русия Кримски полуостров от Краснодарския регион.

Руски назначеният губернатор в частично окупирания от Русия регион Запорожие в Украйна съобщи в събота, че мазут, тежък и нискокачествен нефтен продукт, е достигнал Бердянската коса, на около 145 километра северно от Керченския проток. Замърсена е зона с дължина над 14 километра, написа губернатор Евгений Балицки в Телеграм.

Руски официални лица в окупирания Крим обявиха регионално извънредно положение миналия уикенд, след като петрол беше открит по бреговете на Севастопол, най-големия град на полуострова.

В отговор на призива на Путин, говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихий обвини Русия, че „започва да проявява загриженост едва след като мащабът на бедствието стана твърде очевиден, за да бъдат прикрити ужасните му последици“.

Михайло Подоляк, съветник на украинския президент Володимир Зеленски, определи разлива на петрол като „мащабна екологична катастрофа“ и призова за допълнителни санкции срещу руските танкери.

Керченският проток е важен световен морски маршрут, предоставящ достъп от вътрешното Азовско море към Черно море. Той също така е ключова точка на конфликти между Русия и Украйна след анексията на полуострова от Москва през 2014 г.

Източник: Euronews

 

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари