Група от 15 различни европейски организации за защита на авторските права предупреди, че Кодексът за добри практики на генеративния изкуствен интелект (CoP), предвиден в европейския закон за ИИ, противоречи на законодателството за авторските права. Това става ясно от писмо, изпратено в понеделник до европейския комисар по технологичния суверенитет, сигурността и демокрацията Хена Виркунен.
Сред подписалите писмото са News Media Europe, Федерацията на европейските издатели и Европейският съвет на издателите.
През септември Европейската комисия възложи на група независими експерти да изготвят до април Кодекс за добри практики относно генеративния ИИ, включващ езикови модели като ChatGPT и Google Gemini.
Кодексът има за цел да помогне на компаниите да се съобразят с правилата на Акта за изкуствения интелект, включително в областта на прозрачността, авторските права, оценката на системните рискове и мерките за тяхното намаляване. Въпреки че кодексът определя авторскоправните политики, които доставчиците на генеративен ИИ трябва да прилагат, неговият проект „въвежда елементи, които подкопават авторското право в ЕС“, се казва в писмото.
„Например, вместо да се установи, че доставчиците на ИИ трябва да имат законен достъп до авторското съдържание, което използват за обучение, проектът предполага, че те трябва просто да положат „разумни и пропорционални усилия“, за да гарантират, че имат законен достъп.“
В отделно изявление News Media Europe посочва, че Кодексът за добри практики трябва „спешно да бъде преразгледан, за да се избегне рестриктивната и избирателна интерпретация на авторските права върху текстове и информация“.
„В резултат на това Кодексът рискува да създаде „законодателна вратичка“, като правопритежателите все още не могат да проверят дали и как техните произведения се използват от генеративния ИИ. Като се вземе предвид предложената от AI Office прозрачност, мерките остават до голяма степен недостатъчни и дори контрапродуктивни спрямо заявените цели, определени в съответните членове и съображения на Акта за ИИ.“
Новите правила ще се прилагат в множество сектори – от музика до текстове – и затова трябва да бъдат формулирани по-абстрактно.
Актът за изкуствения интелект ще влезе в пълна сила през август тази година, но някои разпоредби, включително тези за забраната на системи за лицевото разпознаване, ще започнат да се прилагат още от 2 февруари.
Източник: Euronews