Златна треска: рекордни цени на златото и повишено търсене

Небивалото поскъпване на златото премина границата от 2 870 долара за унция, подкрепено от покупки на централни банки, опасения за инфлация и страхове от деглобализация. Търговските мита, наложени от администрацията на Тръмп, допълнително увеличават търсенето на златото като убежище за инвеститорите.

Безмилостният ръст на златото изненада пазарите, чупейки рекорди и поскъпвайки с близо 10% от началото на годината – темп на растеж, невиждан от 1980 г. през същия период. Това оставя инвеститорите в размисъл дали този подем бележи началото на нова ера за златото.

Докато централните банки ускоряват покупките си, а геополитическите напрежения засилват търсенето на сигурни активи, мнозина се питат дали не се намираме в началото на златна епоха.

В сряда сутринта, цената на златото скочи над 2 870 долара (2 780 евро) за унция, продължавайки впечатляващия си възход, докато инвеститорите – особено централните банки – се насочват към благородния метал на фона на нарастващата икономическа несигурност.

Обикновено златото поскъпва при отслабване на долара, намаляващи доходности по държавните облигации или очаквания за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв. Този път обаче покачването изглежда движено от по-дълбоки структурни сили.

Според макростратега Отавио Коста „светът преживява исторически урок в реално време за значението на златото“.

Коста посочва, че няколко макроикономически фактора подкрепят поскъпването на златото, като комбинация от обстоятелства, напомнящи на предишни икономически кризи.

Ключов фактор зад този тренд на златото е безпрецедентното темпо на покупки от страна на централните банки.

През 2024 г. централните банки закупиха над 1 000 тона злато за трета поредна година, като покупките рязко се увеличиха през четвъртото тримесечие, достигайки 333 тона, според последния доклад на Световния съвет по златото.

„Глобалните резерви в злато са се удвоили през последните 10 години и това вероятно ще остане трайна тенденция на фона на притесненията относно фискалната устойчивост на САЩ и геополитическите рискове“, заяви Калъм Томас, ръководител на изследванията в Topdown Charts.

Според оценки на Голдман Сакс, след замразяването на активите на Руската централна банка през 2022 г., глобалното търсене на злато от централните банки на извънборсовия пазар в Лондон е нараснало петкратно, отразявайки нарастващите страхове от евентуални финансови ограничения.

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари