Търговската война на Съединените щати с останалия свят избухна с пълномащабна декларация, подписана от президента Доналд Тръмп, безмилостно наказваща 185 страни по света. Списъкът на засегнатите, публикуван ден след противоречивата декларация, показа, че новите санкции, подписани от Белия дом, не включват Северна Корея, Куба, Беларус и Русия.
Официалната позиция на Вашингтон оправда липсата на наказание за Москва с аргумента, че търговията между Съединените щати и Русия не съществува след санкциите, наложени на правителството на Путин след началото на инвазията в Украйна. В Русия мислят по друг начин. Вярно е, че обемът на търговията между двете страни пострада, след като руската армия навлезе на украинска територия. Въпреки това реципрочната търговия, която спадна до по-малко от 10 процента през последните три години, се оценява на малко над 3,5 милиарда долара през 2024 г. Съединените щати продължават да изнасят технологии за Русия и да внасят торове и химически продукти, считани за стратегически стоки. Нещо, което стана ясно чрез включването им в първоначалното споразумение, подписано между двете страни за възобновяване на навигацията в Черно море.
Изненадващо е, че страни като Казахстан и самата Украйна също са подложени на тарифното наказание на Тръмп, като се има предвид, че общият търговски обем между Казахстан и Съединените щати е еквивалентен на този на Русия със Съединените щати. Случаят с Украйна е още по-любопитен, тъй като въпреки войната тази бивша съветска република поддържа търговски баланс със САЩ от 2,9 милиарда долара. Доналд Тръмп не показа никакво угризение, когато наложи 10-процентно мито.
Официалните реакции на Москва подчертават не толкова мярката спрямо Русия, колкото вредите, нанесени на Европейския съюз. Бившият президент на Русия Дмитрий Медведев заяви, че новите мита за Брюксел превръщат Европа в “гниещ труп”, а говорителят на руското външно министерство Мария Захарова говори за фаталните последици от това наказание за стария континент, сравнявайки го с “потъващ кораб”.
В Русия тази ситуация се възприема като реверанс към възстановяването на отношенията между двете страни. Съобщението съвпадна с посещението на Кирил Дмитриев, във Вашингтон. Пътуването на пратеникът на президента Путин, послужи като тласък за подобряване на отношенията, които бяха обтегнати по време на президентството на Джо Байдън.
Москва обяви, че много американски компании вече са поискали да се върнат на руския пазар, като признаха, че пазарът никога не е бил затворен за чуждестранни инвеститори. Ако дипломатическите отношения се подобрят, американските фирми със сигурност ще се възползват от повторното отваряне на посолствата, за да възобновят пътуването си обратно в Русия. На заден план, както винаги, остава войната и как тези пречки пред международната търговия могат да повлияят на нейния изход. Руските медии съобщиха изявления на Бил Грийнуолт, бивш служител по доставките на Пентагона, който заяви, че “ще има недостиг на доставки”, което може да предизвика отмъщение от страна на американските партньори.
Някои смятат, че икономическа криза в Европа може да отслаби военната подкрепа за Украйна и дори да осуети известното превъоръжаване, обявено от френския президент Еманюел Макрон. Във всеки случай Русия ще гледа отдалеч на трудностите на други страни, поздравявайки се за това, че е увеличила местното производство на продукти, които преди това са били внасяни от чужбина.
Източник: LA RAZON