Екзекуциите в световен мащаб достигат най-високото си ниво за десетилетие

Броят на екзекуциите по света достигна най-високите си нива за почти десетилетие през 2024 г., според нов доклад на Amnesty International.

Amnesty съобщава, че през 2024 г. са били извършени 1 518 екзекуции по света, което представлява увеличение с 32% спрямо 1 153-те екзекуции през предходната година.

Смъртното наказание е незаконно в Европа с изключение на Беларус, която продължава да извършва екзекуции.

Китай, Иран, Саудитска Арабия, Ирак и Йемен заемат челни позиции в доклада, като три от тези страни — Иран, Ирак и Саудитска Арабия — са отговорни за 91% от известните екзекуции. „Тези, които се осмеляват да предизвикат властите, се сблъскват с най-жестоките наказания, особено в Иран и Саудитска Арабия, където смъртното наказание се използва, за да бъдат заглушени онези, които имат куража да говорят открито,“ заяви Анес Каламар, генерален секретар на Amnesty International.

Известният брой не включва хилядите екзекуции, за които се смята, че са извършени в Китай — страната, която остава водеща в света по този показател, както и в Северна Корея и Виетнам, за които също се смята, че широко прибягват до смъртното наказание.

Освен че се използва за потискане на инакомислието, 40% от смъртните присъди са били изпълнени незаконно за престъпления, свързани с наркотици.

Според международното право смъртното наказание може да се използва само за „най-сериозни престъпления“ — критерий, който престъпленията, свързани с наркотици, не покриват.

Въпреки че броят на глобалните екзекуции се е увеличил през 2024 г., само 15 държави са известни с това, че са ги прилагали — най-ниският брой, регистриран досега за втора поредна година.

Макар че смъртното наказание е премахнато по закон или на практика в 70% от страните, някои държави се отклониха от тази тенденция през 2024 г.

През март Демократична република Конго обяви, че възнамерява да възобнови екзекуциите, докато военните власти в Буркина Фасо заявиха през ноември, че работят по въвеждането на смъртното наказание за обикновени престъпления.

Източник: Euronews