Швейцарски учени създават алтернатива на кохлеарните импланти

Те разработват гъвкаво устройство за мозъчен ствол, което може да помогне за възстановяване на слуха на хора, чието вътрешно ухо е твърде увредено за наличните възможности.

Кохлеарните импланти са най-модерното решение за възстановяване на слуха при хора, страдащи от дълбока глухота. Не всеки обаче е подходящ за това устройство. Екип от швейцарски учени направи важна стъпка към възстановяване на слуха на тези хора. Изследователи от Швейцарския федерален технологичен институт в Лозана (EPFL) са разработили мек имплант на мозъчния ствол, предназначен за тези, чието вътрешно ухо е толкова увредено, че дори не могат да се възползват от кохлеарен имплант.

Новото устройство, публикувано в списанието Nature Biomedical Engineering, е успешно тествано при макаци. То е изключително гъвкаво, което му позволява по-добре да се адаптира към кохлеарното ядро, малка, сложна структура в мозъчния ствол, отговорна за обработката на слуховите сигнали.

Досега имплантите, предназначени за тази област, бяха твърди. Тяхната липса на адаптивност причинява проблеми като замайване или спазми на лицето, тъй като не осъществят адекватен контакт с нервната тъкан. Новият модел обаче използва електроди с микрометър, вградени в силиконов слой с дебелина под милиметър, което подобрява прецизността и намалява страничните ефекти.

„Проектирането на мек имплант, който наистина се адаптира към мозъчния ствол, е много важна стъпка към възстановяване на слуха при пациенти, които не могат да използват кохлеарни импланти“, обяснява Стефани Лакур, директор на лабораторията за биоелектронни интерфейси в EPFL.

Защо е толкова трудно да се достигне до кохлеарното ядро?

Глухотата е инвалидизиращо сетивно разстройство, което засяга хора от всички възрасти и значително влияе върху качеството им на живот. Според Световната здравна организация (СЗО) 700 милиона души ще се нуждаят от слухова рехабилитация до 2050 г. Скорошно проучване на излагането на шум в местата за отдих поставя 1,1 милиарда млади хора на възраст между 12 и 35 години в риск от трайна невросензорна загуба на слуха. Други фактори, които причиняват увреждане на слуха, включват генетична загуба на слуха, както и невродени фактори като инфекции, ототоксични лекарства, тумори на задната ямка и стареене.

Сред леченията за невросензорна глухота и по-общо в областта на невропротезите, кохлеарните импланти са успешни. Те осигуряват значително звуково възприятие при деца и възрастни с тежка до дълбока загуба на слуха, които не могат да се възползват от усилването, осигурено от слуховите апарати. Техническото предизвикателство за достъп до кохлеарното ядро е значително. То има радиус от само три милиметра и неправилна форма, която затруднява поставянето на електрода.

Предишните твърди импланти оставяха въздушно пространство, причинявайки прекомерен поток от електрически ток и нежелана нервна стимулация. Новият дизайн решава този проблем благодарение на способността си да се адаптира към различната анатомия на хората.

Кога ще стигне до пациентите?

Въпреки че първоначалните резултати са обещаващи, предстои още дълъг път. Устройството може да се предлага в търговската мрежа, но ще изисква допълнителни изследвания и регулаторно одобрение преди употреба при хора. Засега пробивът предполага нов път за тези, които преди това са били извън обсега на каквото и да е лечение на слуха.

 

 

Източник: La Razón