Увеличението идва на фона на вълна от „безпрецедентно“ увеличение на глобалните военни разходи, съобщи Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI).
Разходите за оръжия достигнаха рекордните 2,4 трилиона евро, което е с 9,4% повече на годишна база и се равнява на 2,5% от световния брутен вътрешен продукт (БВП).
„Повече от 100 държави по света увеличиха военните си разходи през 2024 г. Правителствата дават все по-голям приоритет на военната си сигурност, често за сметка на други бюджетни области. Възможно е икономическите и социалните компромиси да имат значително въздействие върху обществата в продължение на години“, отбелязва докладът.
Всички европейски страни увеличиха разходите си за отбрана миналата година
Русия, трета в света след Китай и Съединените щати, похарчи приблизително 131 милиарда евро през 2024 г., с 38% повече и двойно спрямо цифрата десет години по-рано, което представлява 7,1% от БВП.
Украйна, от своя страна, увеличи годишните си военни разходи с 2,9% до 57 милиарда евро, отделяйки 34% от БВП си, най-високата цифра в света. Страната отделя всичките си данъчни приходи за отбрана. При толкова ограничено фискално пространство ще бъде предизвикателство да се поддържа увеличението на разходите, според SIPRI.
Германия стана четвъртата по големина страна в света и първата в Западна Европа, за първи път след обединението си, с разпределение от 78 милиарда евро, което е увеличение с 28%.
Две европейски държави се появяват в топ 10:
Обединеното кралство, шеста с 72 милиарда евро, което е увеличение с 2,8% и Франция, девета с 57 милиарда евро, което е увеличение с 6,1%. Швеция (34%, през първата си година като член на НАТО) и Полша (31%) също отбелязаха значително увеличение.
„Последните политики, приети в Германия и много други европейски държави, показват, че Европа е навлязла в период на високи и нарастващи военни разходи, които вероятно ще продължат в обозримо бъдеще“, подчертава SIPRI.
Съединените щати остават най-големият инвеститор в отбраната в света, като са похарчили 877 милиона евро през 2024 г., което е с 5,7% повече на годишна база и с 37% повече в световен мащаб. Три пъти повече от Китай, следващият по големина. Значителна част от тази сума е била предназначена за модернизиране на военните способности и ядрения арсенал, „за да се запази стратегическо предимство пред Русия и Китай“, според доклада.
Военните разходи на САЩ представляват 66% от общите разходи на НАТО. 32-те държави, които съставляват алианса, са отговорни за 55% от световните военни разходи, възлизащи на общо 1,4 трилиона евро.
Близкият изток отбеляза най-голямо увеличение на военните разходи с 15% до 214 милиарда евро. Израел отдели 40,9 милиарда евро за отбрана, което представлява 8,8% от БВП и е увеличение с 65%, което е най-голямото увеличение след Шестдневната война през 1967 г.
Ливан е другата страна в региона, която увеличи разходите си с 58%, макар и до много по-малка цифра от 559 милиона евро.
Иран, от друга страна, намали разходите си с 10% до 6,949 милиарда евро, поради въздействието на международните санкции срещу Техеран.
В региона Азия-Океания военните разходи се увеличиха с 6,3% до 553 милиарда евро, като Китай представлява половината от тях с 276 милиарда евро, което е увеличение със 7%, в резултат на усилията му за подобряване и модернизиране на военните си способности.
Япония, регистрира 21% увеличение, най-голямото от 1952 г. насам. Разходите за отбрана се увеличиха с 31% в Централна Америка и Карибите до 17,416 милиарда евро, водени от нарастващите разходи в Мексико. В Южна Америка те останаха стабилни до 47,145 милиарда евро.
Източник: La Razón