Американският скандал с изтеклите данни се задълбочава

Националният скандал, свързан със служители от американското разузнаване и отбраната, се задълбочава след публикуването на скрийншотове, показващи как министърът на отбраната Пийт Хегсет споделя подробна информация за въздушни удари в Йемен чрез мобилно приложение за съобщения.

Ръководителят на Пентагона е използвал групов чат в приложението Signal, за да комуникира с други висши фигури от администрацията на Тръмп относно предстоящи удари срещу подкрепяните от Иран хути на 15 март тази година.

Главният редактор на списание The Atlantic, Джефри Голдбърг, разкри съществуването на чата в понеделник, обяснявайки, че по погрешка е бил добавен в групата от съветника по националната сигурност на САЩ Майкъл Уолц.

След като разтърсващата статия на Голдбърг бе публикувана, Демократите настояха Хегсет и Уолц да подадат оставка, наричайки случая сериозно нарушение на разузнавателната сигурност. Администрацията на Тръмп, от своя страна, се опитва да ограничи последствията.

След като Тръмп и неговите съюзници настояха, че в групата не е била споделяна класифицирана информация, The Atlantic публикува в сряда по-дълъг препис на разговора, заедно със скрийншотове от чата.

По време на обсъждането Хегсет споделя точните часове на военните операции, които трябва да започнат само няколко часа по-късно, както и информация за използваните оръжия и самолети.

В отговор на последните разкрития Демократите засилиха натиска за оставка на Хегсет.

Конгресменът Джим Хаймс от щата Кънектикът заяви, че САЩ са имали късмет, че враговете на страната не са прихванали съобщенията и не са ги предали на хутите.

По време на изслушване в Комисията по разузнаване в Камарата на представителите в сряда, Тулси Габард, директор на националното разузнаване на САЩ, продължи да твърди, че националната сигурност на страната не е била застрашена.

Хегсет, който понастоящем е на обиколка в Индо-Тихоокеанския регион, отрече да е разкрил „военни планове“.

Анализатори обаче поставят под въпрос използването на приложението Signal, което е криптирано, но не е разрешено на защитени правителствени устройства, за споделяне на толкова чувствителна информация между висши държавни служители.

Източник: Euronews