Белият дом вече използва Starlink, сателитната интернет услуга на Мъск

Експерти поставят под съмнение надеждността и сигурността на сателитната интернет технология от компанията, собственост на Илон Мъск.

Белият дом предприе изненадваща стъпка в своята комуникационна инфраструктура, след встъпването на Тръмп, като президент, като реши да използва Starlink, сателитната интернет услуга от SpaceX, компанията на Илон Мъск. Тази инсталация, добавена към съществуващата Wi-Fi мрежа в правителствения комплекс, повдига въпроси относно нейните мотиви и последици, особено като се има предвид връзката на Мъск с администрацията на Тръмп. Въпреки че точната дата на инсталацията след пристигането на Тръмп за втория му мандат не е уточнена, присъствието на Starlink в Белия дом е официално оправдано от необходимостта да се подобри интернет достъпността. Твърди се, че някои части на комплекса страдат от лошо мобилно покритие и че настоящата Wi-Fi инфраструктура е претоварена. Вместо да инсталира терминали директно в сградите, системата Starlink ще бъде канализирана през отдалечен център за данни, използвайки съществуващата оптична инфраструктура, както източници, близки до Белия дом, разкриха пред The New York Times.

Илон Мъск, който сега служи като неплатен съветник и „специален държавен служител“ в Белия дом, контролира както Starlink, така и други компании с регулаторни интереси, които са подписали договори с федералното правителство. Тази ситуация повдига въпроси за потенциалните конфликти на интереси. Към въпроса се добавя допълнителна интрига, след като през февруари Крис Стенли, инженер по сигурността в SpaceX и X, се опита да инсталира терминал на Starlink на покрива на сградата на Айзенхауер, предупреждавайки Тайните служби. Въпреки че администрацията на Тръмп настоява, че инсталацията на Starlink е „дарение“ и че е спазен етиченият протокол, бивши служители изразиха съмнения относно жизнеспособността на подобни дарения и необходимостта от по-строг надзор, за да се гарантира сигурността на системите. Междувременно експертите по киберсигурност предупреждават, че въвеждането на нова мрежа, чието криптиране е неясно, може да представлява допълнителна точка на атака за комуникационната инфраструктура на Белия дом.

Въпреки че Starlink се е доказала като надеждна мрежа при извънредни ситуации и отдалечени места, нейната полезност като заместител или разширение на съществуваща оптична инфраструктура в правителствена сграда във Вашингтон е неясна. Използването на Starlink в Белия дом изглежда необичайно решение, което повдига повече въпроси, отколкото отговори, относно технологичната стратегия на администрацията и влиянието на Илон Мъск в най-високите ешелони на правителството на САЩ.

 

Източник: LA RAZON