Тази гъба е направена от устойчиви материали като памучна целулоза и кости от калмари
Замърсяването с микропластмаса е една от най-тревожните заплахи за околната среда днес. Скорошен пробив на китайски учени може да промени ситуацията. Екип от учени от университета в Ухан разработи биоразградима гъба, способна да отстранява до 99,8% от микропластмасата във водата. Тази гъба е направена от евтини и лесно достъпни материали като кости от калмари и памук, което отваря възможността за нейното широкомащабно приложение.
Ръководен от професор Денг Хонгбинг, екипът комбинира хитозан, извлечен от костите на калмари, с памучна целулоза, за да направи гъба, специално проектирана да абсорбира микропластмаса от опаковки за храни, текстил и промишлени продукти, съобщава Global Times.
Тестовете, резултатите от които бяха публикувани в Science Advances, потвърдиха, че гъбата работи ефективно в различни водни среди, включително езера, водоеми и в морска вода. Освен това нейният филтърен капацитет не се влияе от наличието на неорганични частици, тежки метали, органични замърсители или микроорганизмите във водата.
При първоначалните тестове гъбата премахва почти цялата микропластмаса в един цикъл на абсорбиране и поддържа повече от 95% ефективност след пет последователни цикъла, демонстрирайки своята издръжливост и потенциал за повторна употреба. Гъбата е лесна и евтина за производство, изисква прости материали и оборудване като сушилни за замразяване и механични бъркалки. В лабораторията екипът успя да произведе до един квадратен метър гъба на седмица, което може да улесни промишленото разширяване на производството . Освен това изследователите отбелязаха, че техният дизайн може да бъде адаптиран в бъдеще, като пречиствател на вода за дома.
Източник: LA RAZON