ЕК поиска от Унгария да спре закона за прозрачност

Европейската комисия настоя Унгария да оттегли противоречив законопроект, целящ ограничаване на чуждото финансиране на неправителствени организации и медии, в рамките на нова политическа кампания срещу чужда намеса.

Критиците се опасяват, че унгарският законопроект, озаглавен „Прозрачност на обществения живот“, внесен в парламента в Будапеща на 13 май, би дал на правителството широки правомощия за репресии срещу медии и критични граждански организации.

Законът би позволил на властите да включват НПО и медии с чуждо финансиране в специален регистър, ако правителството ги счита за заплаха за националния суверенитет, и да замразяват техните средства. Предвиждат се тежки глоби, ако финансирането от чужбина продължи.

Говорител на Комисията заяви пред Euronews, че изпълнителният орган е наясно със законопроекта и следи внимателно неговото развитие. „Комисията има сериозни притеснения относно този проект. Ако бъде приет в сегашния си вид, той ще представлява сериозно нарушение на принципите и законодателството на ЕС. Затова настояваме този проект да бъде оттеглен от законодателния процес“, заяви говорителят.

„Няма да се поколебаем да предприемем необходимите действия, ако проектозаконът бъде приет“, добави той.

„Комисията придава голямо значение на ролята на гражданското общество и остава ангажирана с опазването на свободата на сдружаване и с насърчаването на благоприятна среда за неговата дейност в целия ЕС, включително по отношение на достъпа до финансиране“, подчерта говорителят.

Той припомни също, че миналата година Комисията сезира Съда на ЕС поради несъответствие на унгарския закон за Службата за суверенитет с европейското законодателство. По-рано тази седмица група евродепутати призова Комисията незабавно да замрази финансирането за Унгария заради предполагаемото отстъпление от върховенството на закона от страна на правителството на Виктор Орбан.

Законопроектът е част от т.нар. кампания „Пролетно почистване“ на Орбан, обявена през март. Управляващата партия ФИДЕС твърди, че чужди субекти като USAID и самата Европейска комисия се месят в унгарската политика чрез финансиране на НПО и медии.

„В крайна сметка унгарският закон за прозрачността не е просто правен инструмент, а ясно политическо послание: унгарската демокрация е подотчетна само на унгарския народ“, заявиха евродепутатите от ФИДЕС Тамаш Дойч и Кинга Гал по-рано тази седмица.

Според унгарското правителство, през 2022 г. няколко милиона долара чуждо финансиране са били използвани от опозиционни политици за кампания срещу правителството. След неотдавнашния дебат в Европейския парламент по темата, външният министър Петер Сиярто ясно заяви в Будапеща, че правителството не възнамерява да отстъпи от закона.

През уикенда десетки хиляди унгарци протестираха срещу проектозакона по улиците на Будапеща.

Повече от 80 медии от ЕС подписаха писмо, протестиращо срещу закона, в което се казва, че той допълнително ще ограничи свободата на изразяване в Унгария.

320 граждански организации публикуваха писмо с искане Европейската комисия да предприеме незабавни действия. Те настояват председателката Урсула фон дер Лайен да поиска от Съда на ЕС временни мерки в рамките на текущата наказателна процедура, да призове публично унгарското правителство да оттегли законопроекта и да започне нова процедура при отказ от страна на Унгария.

Министрите на ЕС се очаква да обсъдят във вторник в рамките на Съвета по общи въпроси в Брюксел евентуалното задействане на механизма по член 7 от Договора за ЕС във връзка с предполагаемото нарушаване на върховенството на закона в Унгария.

Източник: Euronews