ЕС оспорва китайското разследване на износа на млечни продукти

ЕС е на консултации със Световната търговска организацията (СТО) във връзка с китайското разследване на износа на млечни продукти, казвайки, че то се базира на „съмнителни обвинения и недостатъчно доказателства“.

По искане на две индустриални групи в страната, Китай започна разследване срещу Европейски субсидии за производство на различни млечни продукти като сирена и сметана. Осем държави – Австрия, Белгия, Хърватия, Чехия, Финландия, Ирландия, Италия и Румъния попадат в това разследване, а то изглежда е отговор на митата, които ЕС реши да наложи върху китайските ел. автомобили, във връзка със субсидиите за тях, които влияят негативно върху европейските производители.

Китай нарече тези мерки „чист протекционистки акт“ и малко по-късно започна свои разследвания върху европейския износ на млечни продукти, свинско и бренди. Кулминацията на тези действия беше през миналата седмица, когато Валдис Домбровскис, вицепрезидент по търговията, се среща с китайския министър на търговията, Уанг Уентао. Срещата не доведе до значимо споразумение, но и двете страни се съгласиха на още разговори.

В съобщение за медиите, Комисията нарече разследванията на Пекин „абсурдни действия“ и обеща да защити регулацията Обща земеделска политика, спрямо която се субсидират европейските земеделци.

„Китайското разследване на европейската млечна промишленост се базира на съмнителни обвинения и недостатъчно доказателства, следователно ще продължим да го оспорваме активно по всички възможни начини, и ще настояваме Китай незабавно да го прекрати.“  се казва в съобщението. Според Комисията, за първо път СТО е поканена на консултации.

Европейската асоциация за млечни продукти, лобистката организация на индустрията, поздрави инициативата на ЕК и каза, че китайското разследване носи допълнителна административна тежест за производителите.

Износът на европейски млечни продукти за Китай през миналата година е на стойност 1.66 милиарда евро, като спада от 2.08 милиарда през 2022 г. Най-големият износител е Ирландия.

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари