ЕС планира да намали вноса на алуминий

Европейската комисия представи в сряда план за действие за стоманодобивната и металургичната индустрия. В сектор, белязан от силна международна конкуренция, Европейската комисия планира да затегне квотите за внос с цел намаление от 15%.

В момент, когато индустрията се изправя пред 25% американски мита и конкуренцията от Азия оказва натиск върху европейските производители, Комисията обяви, че ще ограничи вноса на стомана с 15% от 1 април.

„В рамките на няколко години глобалният свръхкапацитет – особено в Азия – силно удари поръчките на нашите заводи“, заяви вицепрезидентът на Комисията Стефан Сежурне, представяйки плана за действие за стоманодобивната и металургичната индустрия. Той добави: „Това е приоритет номер едно: трябва да защитим нашите стоманодобивни предприятия от нелоялна чуждестранна конкуренция – независимо откъде идва тя.“

След като САЩ наложиха 25% мито върху всички вносни стомана и алуминий, ЕС изрази опасения, че това ще доведе до свръхкапацитет от световния пазар, който ще залива европейския. През 2018 г., по време на търговския спор с първата администрация на Тръмп, ЕС въведе предпазна мярка за ограничаване на вноса на стомана. Оттогава тя беше подновявана няколко пъти.

От април Комисията ще засили тези квоти, за да постигне допълнително 15% намаление на вноса. Освен това обяви, че през третото тримесечие на 2025 г. ще представи нов механизъм, който да замени предпазната клауза, чийто срок изтича през 2026 г. Планът на ЕС за стоманата и алуминия включва и разследване на пазара на алуминий в ЕС за евентуални защитни мерки.

„Европа трябва да бъде световен лидер в стоманодобива, а не арена за чуждестранни играчи“, предупреди Стефан Сежурне.

За да защити пазара си от нелоялна конкуренция, ЕС също така планира да въведе правило „разтопено и отлято“ за вноса на метали. Това трябва да предотврати заобикалянето на търговските защитни мерки, като антидъмпингови или анти-субсидийни, чрез извършване на последния етап от производствения процес в трета държава, която не е обект на тези мерки, преди изпращането в ЕС.

Според новото правило Комисията ще може да предприема действия срещу страната, в която първоначално е бил разтопен металът, за да елиминира възможността за промяна на произхода на металния продукт чрез минимална трансформация.

Източник: Euronews