Европейската комисия се прицели в социалната мрежа TikTok, след като подозренията за руска намеса в румънските президентски избори се увеличиха през последните дни. Брюксел нареди на тази социална мрежа да „замрази и запази данни, свързани със системните или предвидими рискове, които нейната услуга може да представлява за изборните процеси и гражданския дискурс в ЕС“, според изявлението, публикувано от изпълнителната власт на Общността в четвъртък.
Европейската комисия предприе тази стъпка, след като в сряда президентът на Румъния Калус Йоханис нареди разсекретяването на поредица от документи, сочещи намеса в първия тур на президентските избори, в страната на 24 ноември, които неочаквано бяха спечелени от проруския кандидат Калин Джорджеску. В светлината на подозренията Конституционният съд нареди повторно преброяване на резултатите и дори обмисля анулиране на първия тур. Но най-накрая миналия понеделник потвърди победата на Джорджеску, който ще се изправи срещу кандидата на консерваторите Елена Ласкони на 8 декември.
Според румънската разузнавателна служба президентската кампания на Джорджеску, която беше доста активна в социалните платформи TiKTok, Facebook и Youtube е щяло да бъде платено чрез недекларирано външно финансиране от над един милион евро. TikToK признава плащания, извършени в продължение на месец чрез платформа за инфлуенсъри, които плащат до 1000 евро на видеоклип, споделен от кандидата. Зад тези пари стои румънски потребител, който има връзки с криптовалута и ИТ компании.
Заповедта за задържане на Европейската комисия изисква социалната мрежа да съхранява всички данни, които могат да представляват нарушение и политическо съдържание, съгласно европейските разпоредби за цифровите услуги. Този закон забранява генерирането на пари чрез политическа пропаганда, разпространявана в социалните мрежи. Това изискване е не само ограничено до случилото се в първия тур на президентските избори в Румъния, но също така обхваща периода от 24 ноември тази година до 31 март 2025 г., което също поставя в центъра на вниманието изборите в Германия, насрочени за 23 февруари. .
Представители на тази платформа твърдят, че са спазили европейските разпоредби при борбата с дезинформацията в случая с първия тур на президентските избори в Румъния. Според проучванията, проведени в страната, Джорджеску се очакваше да получи само 5% от гласовете и той не участва в телевизионните дебати, тъй като се смяташе, че кандидатурата му няма шансове за успех.
Миналата неделя в страната се проведоха парламентарни избори и силите, смятани за проевропейски, успяха да овладеят възхода на ултрадесните. Управляващата партия печели с 22,6% от гласовете, докато ултранационалистическият и евроскептичен Алианс за Съюза на румънците е втори с 18,1% от гласовете. Общо партиите, считани за проевропейски, успяха да съберат 57% от гласовете, което означава, че страната гласува за оставане в ЕС и НАТО. Това не бива да ни кара да забравяме, че партиите, определени като ултрадесни, се увеличиха бързо и постигнаха 30% от представителството както в Камарата на депутатите, така и в Сената. За разлика от други страни от бившата съветска орбита, в този случай румънската диаспора не гласува в полза на центристки и проевропейски партии. Алиансът за Съюза на румънците е удвоил своите места в сравнение с 2020 г.
Източник: LA RAZON