Италия праща първите мигранти към Албания

Италия изпрати първата група мигранти към Албания, като част от противоречивия план на страната мигрантите да остават в център извън Италия, където документите и молбите им да бъдат разглеждани.

С кораб, 16 мъже са изпратени към Албания от остров Ламедуза. 10 от тях са от Бангладеш, а шестима са от Египет и са били спасени в морето.

Правителството на премиера Джорджа Мелони официално откри двата центъра в Албания, където Италия планира да обработва документите на хилядите мигранти мъже, които търсят убежище в страната, след като са заловени в международни води от италианските власти, докато са се опитвали да стигнат Европа.

В центровете ще могат да остават по около 400 души първоначално, като се предвижда увеличение на капацитета до 880 души, казват италианските власти.

Според стратегията, в центровете ще се пращат само мъже. Жени, деца и възрастни хора, както и жертвите на мъчения и болните, ще остават в Италия, а семействата няма да бъдат разделяни.

Планът е за пет години и беше одобрен от Урсула фон дер Лайен, президентът на Европейската Комисия, като пример за „мислене извън рамката“ по темата за справяне с миграцията, но тази стратегия търпи критики от страна на групи за опазване на човешките права, които я наричат „опасен прецедент“.

Говорител на Агенцията за бежанци на ООН също изрази притеснения и каза, че има екип на борда на кораба, заедно с мигрантите, за да проведе „независима мисия“ за наблюдение на процеса. Тази агенция ще наблюдава и дейността в центровете в първите три месеца, за да помогне за „опазване на правата и достойнството“ на мигрантите.

Споразумението за създаването на тези центрове е подписано между Италия и Албания през миналата година, а мигрантите ще си запазят правото да искат убежище в ЕС.

Двата центъра ще струват на Италия 670 милиона евро за петте години, ще се управляват от Италия и ще са под италианска юрисдикция, както и ще приемат само мигранти за Италия.

 

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари