Когато сутрин се събуждате със запушен нос, кихане и сълзене на очите, първата ви мисъл вероятно е, че сте настинали. Но ако тези симптоми се появяват всеки ден, по едно и също време на годината или при контакт с определени дразнители, най-вероятно става въпрос за алергичен ринит. Това състояние не е безобидно – то оказва влияние върху качеството на живот, съня, концентрацията и дори настроението ви. В следващите редове експерти от Гален споделят как да разпознаете симптомите и какво да предприемете, ако страдате от него.
Симптоми на алергичен ринит
Алергичният ринит е възпаление на носната лигавица, предизвикано от алергени. Симптомите често наподобяват тези при вирусна инфекция, но имат характерни особености:
- често и продължително кихане – то е изразено особено силно сутрин или при излизане на открито;
- запушен или течащ нос – липсва, обаче, характерното жълтеникаво течение при настинка;
- сърбеж в носа, очите, небцето или гърлото – отново провокирани от контакта с вещества, към които сте алергични;
- сълзене и зачервяване на очите – може да присъства и подуване на клепачите;
- затруднено дишане през носа – то често е придружено от суха кашлица.
Ако тези симптоми продължават повече от две седмици и се повтарят в определени сезони или ситуации, много е вероятно причините за това да са алергии. В случай че страдате от подобно състояние е добре да научите повече за това какво са полените, как въздействат на тялото и как да се справите със симптомите на алергията.
Алергени, причиняващи ринит
Алергените, които предизвикват ринит, могат да се намират както на открито, така и в самия ви дом. Те активират имунната система, която реагира прекомерно на иначе безвредни вещества и това води до възпаление на горните дихателни пътища. Най-често симптоми причиняват:
- полени от растения – основен причинител на сезонен ринит, често срещани навън през топлите месеци;
- домашен прах – съдържа акари, които са силен алерген и провокират целогодишен ринит;
- плесен и гъбички – обичайно се намират в помещения с висока влажност, като бани, мазета и кухни;
- животински косми и пърхот – често срещан дразнител при хора, които имат домашни любимци вкъщи;
- други алергени – парфюми, аерозоли, прашец от цветя на закрито и дори цигарен дим също могат да доведат до алергии.
Сезонният алергичен ринит се появява само в определени месеци, докато целогодишният е с постоянни симптоми и се свързва основно с алергени у дома.
Лечение на алергичен ринит
Добрата новина е, че алергичният ринит се поддава на ефективно лечение. Ключът е в ранната диагностика и правилното управление на симптомите чрез:
- избягване на алергена – ако знаете кой е причинителят, сведете контактите с него до минимум. Използвайте пречистватели за въздух, сменяйте често спално бельо и избягвайте разходки навън при висока концентрация на полени;
- назални спрейове – включват антихистамини или кортикостероиди, които намаляват възпалението и облекчават симптомите;
- перорални антихистамини – медикаменти, които блокират действието на хистамина и намаляват кихането, сърбежа и хремата;
- изотонични разтвори за промивка – облекчават дразненето и прочистват носните пътища от полени и прах;
- имунотерапия – препоръчва се при тежки и упорити форми на алергичен ринит, които не се повлияват от стандартното лечение.
Важно е да се консултирате със специалист, напомнят от Гален – алерголог или отоларинголог, който ще постави точна диагноза и ще изготви персонализиран план на терапия.
Алергичният ринит не е просто неудобство – той може да наруши съня, работоспособността и качеството ви на живот. Затова не го пренебрегвайте. Следете симптомите си, направете консултация с лекар и приложете подходящите мерки, за да овладеете състоянието навреме.