Как се движат минималните заплати в Европа

Минималните заплати са се увеличили по-бързо от инфлацията в повечето държави-членки на ЕС и страните кандидатки, което води до реален ръст на заплатите в целия регион.

Стандартът на живот на работниците, получаващи минимална заплата, варира значително в Европа. Към януари 2025 г. месечната брутна минимална заплата е под 1000 евро в 10 от 22 държави от ЕС.

Въпреки че разликата се стеснява, когато заплатите се коригират според стандарта на покупателна способност (PPS), съществуват съществени разминавания. Например минималната заплата в Германия е над два пъти по-висока от тази в България в PPS стойности.

Според Евростат, към януари 2025 г. брутните месечни минимални заплати в ЕС варират от 551 евро в България до 2638 в Люксембург.  Когато се включат страните кандидатки, Молдова има най-ниската минимална заплата – 285 евро.

Общо 22 от 27-те държави членки на ЕС имат национална минимална заплата. Държавите без фиксирана минимална заплата са Дания, Италия, Австрия, Финландия и Швеция.

Над 1500 евро на месец получават в Люксембург, Ирландия, Нидерландия, Германия, Белгия, Франция

Между 1000 и 1 500 евро получават Испания, Словения, Полша, Литва, Португалия, Кипър.

През юли 2024 г. само две страни попадаха в този диапазон, но с неотдавнашните увеличения броят на държавите в тази група се увеличи значително.

Под 1000 евро получават  10 държави от ЕС и всички страни кандидатки.

Сред страните кандидатки Турция има най-висока минимална заплата –  708 евро, което е повече от Унгария 707) и България (€551).  Как се променят минималните заплати при корекция по покупателна способност(PPS)?

В номинални стойности, работник в Люксембург печели почти пет пъти повече от работник в България.

При корекция по PPS, тази разлика спада до 2.3 пъти, като страните в класацията се променят:

Германия има най-висока минимална заплата, а Естония има най-ниска.

PPS осигурява по-справедливо сравнение, тъй като е изкуствена валутна единица, отразяваща равна покупателна способност във всички страни.

Как ще повлияе новата Директива за минималната работна заплата в ЕС?

Новата директива на ЕС цели минималната работна заплата да достигне 60% от медианната брутна заплата във всяка страна.

През 2022 г. само три държави в ЕС имаха такова съотношение.

Експерти прогнозират, че директивата ще насърчи по-големи увеличения на минималните заплати в бъдеще.

Целта е да се осигури адекватен стандарт на живот и да се гарантира, че минималната заплата покрива основните нужди на работниците.  Очаква се новата директива на ЕС да допринесе за по-справедливо разпределение на минималните заплати и подобрение на условията за работниците в цяла Европа.

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари