Урсула фон дер Лайен обеща да създаде длъжност Комисар по отбраната в рамките на втория си мандат. Днес мандатът е факт, но засега не се знае кой ще заеме новата длъжност.
Който и да е той/тя, чакат го трудни задачи. На първо място, това е обединяване на правилата за сектора, който от години е фрагментиран. Това, според много анализатори, ще помогне за сигурността на Европа, особено в контекста на войната на Русия в Украйна и неяснотите относно предстоящите президентски избори в САЩ.
Европа от отдавна не поставя като основен приоритет отбраната, военната индустрия или финансирането на този сектор.
Между 1999 г. и 2021 г., общо за страните членки, бюджетът за отбрана се увеличава с 20 %. За сравнение, този на Русия нараства с 300 %, а този на Китай, с 600 %.
Европейската военна индустрия също не може да покрие нуждите на ЕС, като има значителен внос. Глобалният пазар е доминиран от САЩ, а в Европа основни доставчици са Великобритания, която обаче вече не е в ЕС, Германия, Франция и Италия.
В доклад от март се казва, че боеприпасите и наблюдението са двете области, в които способностите на Европа са ниски.
Докато пазарът за стоки и услуги на ЕС е до голяма степен обединен, не така стоят нещата с военната индустрия, като страните-членки ревниво пазят политиките си в тайна. От друга страна е изискването за единство в решенията, което значи, че страните-членки могат да налагат вето върху решения свързани с отбраната, което ще затрудни допълнително работата на новия Комисар.
Така, без единство и координация, без достатъчно финансиране и без общи правила за отбранителната индустрия, пред бъдещият комисар по отбраната стоят множество предизвикателства.
Част от решението за увеличаване на бюджета е да се преразпредели бюджета на ЕС, което вече е в ход.
Следващата стъпка е координация и синхронизация между различните страни и бизнеси, чрез създаване на общи стандарти – нещо, в което ЕС има богат опит.
Друго предизвикателство пред новия Комисар е балансът между внос и вътрешно производство. В настоящата стратегия се предвижда до 2030 г. 35 % от разходите за отбрана да отиват за компании в Европа, което ще донесе полза за бизнеса, а и за гражданите под формата на работни места и увеличен БВП.
Не на последно място, новият комисар трябва да бъде търпелив, имайки предвид, че ще са нужни години, за да се постигне значимо развитие. Ще са нужни и други партньори, извън ЕС, като например Великобритания.
Предстои и внимателна оценка на всичко това, за да се изгради работеща стратегия.
Източник: Euronews