Трима астронавти бяха изпратени до собствената космическа станция на Китай, за да заменят настоящия екипаж в стремежа на страната да достигне Луната или дори Марс.
Китай изстреля трима астронавти в космоса в четвъртък, отбелязвайки още една стъпка в амбициите на страната за пилотирана мисия до Луната и изследване на Марс.
Космическият кораб „Шънчжоу-20“ беше изстрелян по план с помощта на ракетата-носител „Дълъг марш 2F“ в 17:17 местно време. Очаква се да достигне космическата станция „Тянгун“ около 6.5 часа по-късно.
Ракетата излетя от космическия център в Дзюцюан, на ръба на пустинята Гоби в северозападен Китай. Корабът ще остане в орбита, преди да върне настоящия екипаж обратно на Земята.
Докато са в космоса, астронавтите ще провеждат експерименти в областта на медицината и новите технологии, както и ще извършват космически разходки за поддръжка и инсталиране на ново оборудване, съобщиха от Агенцията за пилотирани космически полети.
Космическата станция „Тянгун“, или „Небесен дворец“, направи Китай основен играч в космическата надпревара, предоставяйки напълно китайска платформа, след като страната беше изключена от Международната космическа станция поради опасения за националната сигурност на САЩ.
Китайската космическа програма е под контрола на Народноосвободителната армия – военното крило на управляващата Комунистическа партия.
Добавянето на механични рамена към три-модулната станция породи опасения сред други държави, че Китай може да ги използва за деактивиране на сателити или други космически обекти по време на криза.
Източник: Euronews