Китай търси съюзници заради високите мита

Докато САЩ увеличават митата върху китайския внос, Пекин търси подкрепа от други държави в опит да формира обединен фронт, който да накара Вашингтон да отстъпи.

Няколко дни след началото на това усилие резултатите са частични, тъй като много държави не желаят да се съюзят с основната мишена на търговската война, водена от президента Доналд Тръмп.

Изправен пред срива на световните пазари, в сряда Тръмп замрази митата за повечето държави за срок от 90 дни, като заяви, че страните се редят на опашка, за да преговарят за по-благоприятни условия.

Китай отказа да търси диалог, заявявайки, че ще „се бори до край“ в митническата война, което подтикна Тръмп допълнително да увеличи митата върху китайския внос до 125%. В отговор Китай наложи мита от 84% върху американски стоки, които влязоха в сила в четвъртък.

Ходът на Тръмп изглеждаше като опит да стесни обхвата на безпрецедентната търговска война между САЩ и повечето страни по света до пряк сблъсък между САЩ и Китай.

Досега Китай се фокусира основно върху Европа, като премиерът Ли Цян обсъди въпроса по телефона с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

„Китай е готов да работи с ЕС за съвместното прилагане на важния консенсус, постигнат от лидерите на Китай и ЕС, да засили комуникацията и обмена и да задълбочи търговското, инвестиционното и индустриалното сътрудничество между Китай и ЕС“, съобщи официалната агенция Синхуа.

След това във вторник се състоя видеоконференция между китайския министър на търговията Уан Уентао и европейския комисар по търговия и икономическа сигурност Марош Шефчович, на която беше обсъдена темата за „реципрочните мита“ на САЩ.

Уан заяви, че митата „сериозно нарушават легитимните интереси на всички страни, сериозно нарушават правилата на СТО, подкопават системата за многостранна търговия, базирана на правила, и силно засягат стабилността на глобалния икономически ред“, според Синхуа.

„Това е типичен акт на едностранност, протекционизъм и икономически тормоз“, е цитиран да казва Уан.

Въпреки недоволството си от Вашингтон, не всички държави са склонни да се обединят с Китай, особено тези, които имат история на спорове с Пекин.

Според съобщения Индия също е отхвърлила призив на Китай за сътрудничество, а Русия — обичайно считана за най-близкия геополитически партньор на Китай — въобще не е засегната от митата на Тръмп.

Тайванският външен министър Лин Чиа-лун заяви в сряда, че правителството му се подготвя за преговори със САЩ относно митата.

Източник: Euronews