Кризата с електричеството в Испания подчертава уязвимостта на мрежата

Въпреки че точната последователност от събития, довела до катастрофалните прекъсвания на електрозахранването на Иберийския полуостров, все още не е установена, случилото се подчертава спешната необходимост от укрепване на електрическата мрежа на Европа.

Голямото прекъсване на електрозахранването в Испания и Португалия тази седмица повдигна въпроси дали европейската електрическа мрежа е подготвена за бързата електрификация и разширяването на възобновяемите източници като вятърната и слънчевата енергия — процес, предвиждан от климатичната политика на ЕС и все повече възприеман като геополитически приоритет.

Една от хипотезите след спирането на електричеството малко след 12:30 в понеделник е, че сривът е започнал с повреда на високоволтова линия между Франция и Испания.

„Повредата задейства ефект на домино, който наруши електрозахранването не само в Испания, но и в Португалия, Андора и части от Франция“, съобщи Eurelectric.

Причината за тази повреда все още не е изяснена. Представител на Европейската комисия по енергетика заяви пред журналисти, че съгласно регламентите на ЕС операторите на преносната система (TSO), замесени в инцидента, трябва да извършат подробно разследване и да изготвят доклад в рамките на шест месеца.

Едно обаче е ясно: преди срива не е имало недостиг на електроенергия. Слънчевата енергия е покривала повече от половината от търсенето, а излишната енергия е била изнасяна към Франция по 2.8-гигаватова високоволтова връзка. Все още не е ясно какво е довело до рязкото спиране на над 10 гигавата слънчева енергия — както и на всички други източници — за минути.

Европейската комисия признава, че електрическата мрежа на Европа не отговаря на нуждите и трябва бързо да бъде разширена, за да поеме нарастващото потребление, водено главно от планираната електрификация на сектори, които традиционно са зависими от изкопаеми горива — като електрическите автомобили, които заменят бензиновите и дизеловите, и термопомпите, които заменят газовите котли.

В стратегията „Чист индустриален пакт“, публикувана през февруари, Европейската комисия обеща да представи „пакет за мрежите“ в началото на 2026 г., който да даде законодателна форма на плана за действие от края на 2023 г. Сега се цели представянето на този пакет още до края на настоящата година.

Енергийните компании са сред най-активните в настояването ЕС да предприеме решителни мерки. „Щом обществото става все по-зависимо от електричеството, то трябва да бъде надеждно“, заяви генералният секретар на Eurelectric Кристиан Руби.

Съгласно действащите цели, всички държави в ЕС трябва да разполагат с вътрешни и трансгранични линии, способни да пренасят 15% от националния си енергиен капацитет.

Европейската комисия оценява, че това може да струва 584 милиарда евро — сума, която, според последния годишен енергиен доклад на Комисията, може да постави под напрежение настоящия модел на финансиране чрез потребителски тарифи.

„Масови прекъсвания като това почти винаги са причинени от проблеми в преносната мрежа – не от самото производство, независимо дали е от възобновяеми източници или не“, казва Майкъл Хоугън, старши съветник в Regulatory Assistance Project — НПО, специализирана в енергийната политика.

Всяка година се губят огромни количества енергия и средства, когато слънчеви инсталации се изключват или вятърни турбини се спират, просто защото няма къде да се насочи произведеното електричество.

Източник: Euronews