Срещата на Г-20 в Бразилия послужи като сцена за всякакви двустранни срещи. И един от най-търсените е китайският президент Си Дзинпин. Азиатският лидер се срещна в понеделник с британския премиер Кийр Стармър, който обяви, че ще се стреми да поднови „прагматичните“ отношения между двете нации. Но срещата беше сложна, тъй като Стармър призова Си за нарушения на човешките права срещу уйгурите в провинция Сянджинг и заради заплахите на китайския режим към Тайван.
В понеделник дневният ред на китайския президент включваше срещи с лидерите на Германия и Франция. С германския канцлер Олаф Шолц той повтори желанието си да развива връзки със „стратегическа“ и „дългосрочна“ перспектива. „Китай и Германия са важни страни със значително влияние“, каза Си на Шолц на срещата, според държавната агенция Синхуа. Срещата се разглежда като възможност за обсъждане на войните в Украйна и Близкия изток, двустранния обмен и условията за по-справедлива световна търговия.
Китай беше най-големият търговски партньор на Германия за миналата година, тъй като страната е изправена пред втората си година на рецесия. Германия страда от високите цени на енергията след нахлуването на Русия в Украйна, а автомобилната й индустрия е все по-заплашена от Китай. По време на последната им среща през април Шолц поиска от Си да използва влиянието си върху Владимир Путин, за да сложи край на войната в Украйна.
На двустранната среща на Си Дзинпин с Еманюел Макрон, французинът каза, че „споделя“ с китайския си колега „желанието за траен мир“ в Украйна. В началото на срещата между двамата държавни глави в кулоарите на срещата в Рио Макрон подчерта „сближаването на визиите“ между Франция и Китай в лицето на свят, „все по-белязан от нестабилност, напрежение и войни“.
Си, от своя страна, каза, че светът е изправен пред нарастващи „рискове и предизвикателства“ и че „бъдещите събития могат да бъдат още по-несигурни и непредвидими“, според видео, споделено от китайските държавни медии. „Възнамерявам да работя с вас за задълбочаване на стратегическата комуникация, укрепване на взаимното сътрудничество и съвместен отговор на промените и предизвикателствата“, добави той.
Войната в Украйна най-накрая беше включена в заключителната декларация на срещата на върха на Г-20 с послание, подобно на това от 2023 г. Страните се съгласиха да подкрепят „уместни и конструктивни“ инициативи за „всеобхватен, справедлив и траен мир“ в Украйна.
Си се срещна и с аржентинския президент Хавиер Милей, който по време на предизборната си кампания миналата година осъди азиатския гигант, защото, не иска да прави бизнес с комунистически страни. Но страната му се нуждае от пари, а Пекин трябва да увеличи влиянието си.
Аржентинският Casa Rosada съобщи, че лидерите са обсъдили „въпроси от значение за двустранните отношения, включително конструктивно сътрудничество и разширяване на търговските отношения“. В изявление правителството на Милей добави, че „Китай изрази своя интерес към увеличаване на търговията, докато Аржентина изрази желанието си да разнообрази и увеличи своите експортни стоки към китайския пазар.“ Си „изрази своята признателност“, че Милей „има желание да продължи да задълбочава двустранното сътрудничество“, според Пекин.
Милей присъства на срещата с голяма делегация от неговия икономически екип, подчертавайки значението на китайските финанси за икономиката на страната му и необходимостта от по-прагматичен подход към Пекин, който служи като финансова подкрепа за намаляващите южни резерви. От своя страна Китай се е насочил към водноелектрически, ядрени и пристанищни разработки в Аржентина, както и към достъп до литий и мед. Милей, между другото, не участва в официалната семейна снимка на срещата на върха в Бразилия. Той беше единственият, който реши да не участва в портрета, който беше окончателно заснет вчера.
Източник: LA RAZON