Разположен на 400 км над морското равнище, той ще служи като космическа „бензиностанция“ за пътуване до Марс.
Слънцето е най-големият източник на енергия в космоса, произвеждайки повече енергия в секунда, отколкото човечеството е консумирало през последните 70 години, според НАСА. Повечето космически кораби използват слънчеви панели, за да овладеят непрекъснатата енергия на Слънцето и да осигурят енергия за различни нужди, като например термични операции и операции с полезен товар.
Без ограничения в теглото или размера, идеята за носене на гигантски слънчеви панели в космоса би била логично решение за захранване на извънземни космически кораби. Наскоро Redwire Corporation обяви успешното завършване на първия тест за разполагане на своите разгръщаеми слънчеви панели (ROSA) за лунната космическа станция Gateway. Целият панел е известен като iROSA, защото е част от Международната космическа станция (МКС).
Панелите са проектирани да захранват соларно-електрическите задвижващи системи на Gateway. Малка космическа станция, която ще бъде първата в лунна орбита. Очаква се мисията, ръководена от НАСА, да бъде изстреляна най-рано през 2027 г.
Многофункционалната космическа станция ще поддържа мисии до лунната повърхност, наука в лунна орбита и изследване на космоса с човек, включително мисии до Марс. Общо осем разгръщаеми слънчеви панела с размери 19 метра дължина и 6 метра ширина. Всеки iROSA модул може да генерира повече от 20 киловата електроенергия и е инсталиран, за да помогне на МКС да поддържа своята функционалност и да отговаря на своите изследователски и оперативни нужди, тъй като оригиналните слънчеви панели са се износили с течение на времето.
С това надеждно захранване Gateway ще предложи широки възможности за устойчиво изследване и изследвания в дълбокия космос, позволявайки амбициозни дейности като добив и използване на ресурси, като същевременно подобрява безопасността на астронавтите в космоса.
iROSA използва разгъваем дизайн, при който гъвкавите слънчеви панели се съхраняват в компактна ролка и след това се разгъват в космоса. Това позволява по-голяма повърхност да бъде изложена на слънчева светлина, генерирайки повече енергия и минимизирайки обема, необходим за съхранение и изстрелване. Друго предимство е, че панелите iROSA са инсталирани на МКС вместо съществуващи слънчеви панели, интегрирайки се със структурата на станцията и електрическата система за захранване. Технологията iROSA може да се използва и за други космически приложения, като например лунния пост Gateway и мисията DART.
Източник: La Razón