Новото правителство на Австрия предвижда политика на „ремиграция“

Херберт Кикъл, лидер на австрийската Партия на свободата (FPÖ), беше натоварен със задачата да формира коалиционно правителство. Това е исторически момент за крайната десница в Австрия, тъй като за пръв път от Втората световна война те могат да достигнат канцлерския пост.

Кикъл и FPÖ предлагат радикални политики в манифеста си за парламентарните избори през 2024 г., като акцентът е върху ограничаването на миграцията и политиката на „ремиграция“. Според тях това означава масови депортации на мигранти, включително на тези с дългосрочен статут или гражданство, с цел „възстановяване на хомогенността“ на Австрия.

„Ремиграция“ е концепция, свързана с крайнодясната теория за „Голямото заместване“, според която западната цивилизация е застрашена от ниска раждаемост и масова миграция. FPÖ предвижда строги мерки, включително ускорена депортация на мигранти, премахване на правото на убежище при високи нива на молби, и санкции за държави, които отказват да приемат обратно свои граждани.

Политиката на „ремиграция“ среща сериозни критики. Организации като Amnesty International предупреждават, че подобни мерки нарушават международните закони за защита на бежанците. Принципът на „неотблъскване“ забранява депортиране в държави, където хората могат да бъдат подложени на преследване или изтезания.

Според експерти като Андрю Гедес, професор по миграционни изследвания, „ремиграция“ е не само расистка идея, но и непрактична мярка, която ще се сблъска с правни предизвикателства.

FPÖ също така настоява за създаване на европейски комисар по „ремиграция“ и алианс от държави, подкрепящи подобни политики. Те искат промяна в разпределението на правомощията в ЕС и намаляване на австрийските вноски в бюджета на съюза.

Въпреки че тези идеи намират подкрепа сред крайнодесни избиратели, осъществяването им на практика остава трудно, предвид съществуващите международни споразумения и правни бариери.

Кикъл обаче е категоричен: „Всеки, който нарушава законите или не уважава ценностите на Австрия, няма право на защита.“

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари