Отказ за признаване на смяната на пола, извършена в друга държава, е нарушение на правата

Европейският съд постанови, че отказът да се признае смяната на пола на дадено лице, ако такава е извършена в друга държава, е нарушение на правата на гражданите на Европа.

Причина за това решение е жалба от страна на гражданин на Великобритания и Румъния, който променя законово пола си от жена на мъж през 2017 г. и получава всички нужно за това документи във Великобритания, където живее, през 2020 г.

На базата  на официалните документи, той пожелал властите в Румъния също да променят регистрацията му като гражданин на страната и да му издадат съответните документи, които да отговорят на промяната.

Румънските власти отказали да извършат това и поискали да се обърне към румънски съд, който да потвърди или отхвърли промяната. Гражданинът се обърнал към съда в Букурещ, който прехвърлил казуса на Европейския съд в Люксембург, питайки дали отказът от страна а Румъния да признае решението на Великобритания е нарушение на закона или не и дали Брекзит влияе върху такива решения.

Съдът в Люксембург постановява, че отказът на Румъния да признае документите е неправомерен, а при евентуална повторна процедура по промяна на документите в Румъния, може да има решение, несъвпадащо с първоначалното. Без значение е, че молбата за промяна на документите в Румъния се състои след Брекзит.

Това решение, според експерти от главния офис на ЕС по законодателство, ще доведе до повече защита за правата на всички транс хора на блока, особено в страни като Румъния, които все още не разполагат със законова рамка за признаване на пола спрямо стандартите на Европейския съд по правата.

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари