Пактът за минералите обнадеждава Украйна

Споразумението за минералите, подписано вчера между Украйна и Съединените щати, съживява надеждата, че Киев може да запази подкрепата на бившия си ключов съюзник. „Споразумението представлява ключов етап в стратегическото партньорство между Украйна и Съединените щати, насочено към укрепване на икономиката и сигурността на Украйна“, подчерта вчера украинският външен министър Андрий Сибега.

Пактът установява политическите параметри на съвместни усилия за разработване на 57 вида редкоземни метали, като литий, кобалт, уран, нефт и природен газ, намиращи се на украинска земя. Техническите подробности за управлението на фонда, който ще бъде създаден за управление на инвестициите, все още не са определени, което може да доведе до разногласия в бъдеще. Украйна обаче избегна „хищническите“ условия, които Вашингтон първоначално се опита да наложи.

„На теория това ще ни донесе много повече от 350 милиарда долара“, каза Тръмп, визирайки сумата, която твърди, че САЩ са предоставили на Украйна от началото на руската инвазия.

Според независими анализатори, до сега Съединените щати са предоставили на Украйна около 119 милиарда долара. Голяма част от тази помощ е под формата на остаряло военно оборудване или поръчки за американската отбранителна промишленост. Споразумението може да помогне на Тръмп да оправдае по-голямата подкрепа за Украйна пред своите избиратели, въпреки че три четвърти от тях все още го смятат за противоречащо на интересите на страната. Въпреки че споразумението не включва изрични гаранции за сигурност за Украйна, както се надяваше Киев, то отразява ангажимента на Вашингтон към просперитета на страна, според американски източници. „Съединените щати ще гарантират свободно, мирно и суверенно бъдеще за Украйна“, заяви говорител на Тръмп.

В Украйна мнозина смятат споразумението за най-добрия възможен резултат след силен дипломатически натиск от САЩ. Най-важното е, че Киев предотврати признаването на предишната подкрепа на Вашингтон като дълг, който трябва да бъде изплатен чрез извличане на ресурси от нападнатата страна.

Освен това споразумението обхваща само нови находища на природни ресурси, чието разработване може да отнеме години, докато приходите от вече експлоатираните ще останат за Украйна. Текстът също така уточнява, че той трябва да бъде изменен, ако противоречи на интеграцията на Украйна в Европейския съюз. Всяка бъдеща военна подкрепа от страна на САЩ ще се счита за вноска във фонд за управление на инвестиции в украински ресурси.

Споразумението все още трябва да бъде ратифицирано от украинския парламент, въпреки че не се очакват големи пречки.

В Украйна има и известна загриженост относно въздействието, което добивът на ресурси може да окаже върху околната среда на страната. Според експерти обаче страната се нуждае от подкрепата на САЩ и все още има време да се гарантира, че инвестициите отговарят на екологичните стандарти.

 

Източник: La Razón