Полша и балтийските държави напускат споразумение за противопехотни мини

Полша и балтийските страни обявиха във вторник, че планират да се оттеглят от Оттавската конвенция от 1997, която забранява използването на противопехотни мини, позовавайки се на нарастващата военна заплаха от Русия.

 

В съвместно изявление министрите на отбраната на Естония, Латвия, Литва и Полша заявиха, че „единодушно препоръчват напускането на Оттавската конвенция“.

Споразумението от 1997 г. забранява използването, производството и разпространението на противопехотни мини и е ратифицирано от над 160 държави.

Русия не е част от договора, а след пълномащабната инвазия в Украйна, страната се е превърнала в най-минираната в света, според последните доклади.

„Военните заплахи за страните членки на НАТО, които граничат с Русия и Беларус, значително са се увеличили,“ се казва в изявлението.

„Смятаме, че в настоящата среда на сигурност е изключително важно нашите отбранителни сили да имат гъвкавост и свобода на избор, включително възможност за използване на нови оръжейни системи и решения за защита на уязвимия източен фланг на Алианса,“ се подчертава още в документа.

Въпреки намерението да напуснат договора, четирите страни подчертават ангажимента си към хуманитарното право, включително защитата на цивилното население по време на въоръжени конфликти.

След началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г., Естония, Литва и Полша значително увеличиха разходите си за отбрана и планират да заделят 5% от БВП за военни нужди. Настоящата цел за разходи в рамките на НАТО е 2% от БВП.

 

Министърът на отбраната на Естония Хано Певкур заяви, че военните на страната не виждат необходимост от възстановяване на използването на мини, докато литовският министър на отбраната Довиле Сакалиене определи решението като „ясно послание“ за защита на границите на региона.

„Държавите, които граничат с Русия, са готови да предприемат всички възможни мерки, за да осигурят сигурността на своите граждани,“ заяви тя в публикация във Facebook.

Премиерът на Полша Доналд Туск вече изрази подкрепа за оттеглянето на страната от Оттавската конвенция и дори от Дъблинската конвенция от 2008 г., която забранява използването на касетъчни боеприпаси.

САЩ са единствената държава от НАТО, която не е страна по договора. Сред останалите големи държави, които не са го подписали, са Китай, Индия, Пакистан и Южна Корея.

Според данни на НАТО, около 110 милиона мини все още са разположени в близо 70 държави и територии по света.

През 2023 г. най-малко 5 757 души – предимно цивилни, са били убити или ранени от противопехотни мини и неизбухнали боеприпаси.

Източник: Euronews