Продължават протестите срещу масовия туризъм в Майорка

Вълната от протести срещу негативните влияния на масовия туризъм продължава в една от най-популярните дестинации за лятна почивка, Майорка.

Рано в неделя, десетки жители окупират един от най-популярните плажове там, като се чуват призиви: „Отивайте си вкъщи“. Според местните, масовизацията на туризма има „унищожителен ефект“  върху острова, както и върху живота им.

„Имаме круизни кораби всеки ден, с хиляди хора. Имаме полет всяка минута. Това са коли, това е замърсяване. Плажовете, ресторантите, улиците са пълни, пълни с хора! Омръзна ни!“ разкайва Хоана Мария Естрани Валеспир от организацията „SOS жители“, която координира протеста.

„За един ден един милион души идват тук, непоносимо е!“ разказва Сара, участник в протеста. „Те заличават идентичността ни, гонят ни, защото изкупиха всичко. Казват, че Майорка живее от туризма. Не, туризмът живее от нас и ни убива.“

Майорка е най-големият остров от архипелага Балеарски острови, който има общо малко под един милион местни жители, а за тази година се очакват 20 милиона туристи, което е абсолютен рекорд.

Туризмът осигурява около половината от БВП на Балеарските острови, обаче не е полезен за всички. За местната общност, ежедневните огромни кораби, пристигащи на пристанището в Палма де Майорка и ол инклузив пакетите, предлагани от големите вериги, имат обратен икономически ефект.

Повечето местни бизнеси не оцеляват в конкуренция с големи вериги и франчайзи, а цените на недвижимите имоти се увеличават, като много служители в сферата на публичните услуги напускат островите, а основната работа е сезонна.

Властите обещават да предприемат мерки, като през миналото лято имаше такива за кратко, но те са премахнати и това, което се прави, за да се ограничи масовия туризъм е напълно недостатъчно, смятат местните.

Според Маргарита Рамис, лидер на местната организация за опазване на околната среда, в повечето общини в Майорка няма питейна вода, както и има режим на водата, което обаче не засяга хотелските комплекси, а вместо опазване на ресурсите като плодородна земя и намаляване на туристите, се планира разширяване на капацитета на летища и пристанища и увеличаване на легловата база към неусвоени земи.

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари