Протести в Сърбия заради добива на литий

Наскоро сръбското правителство направи обратен завой във връзка с проект за добив на литий, като го одобри и започна процес по договаряне с ЕС, но това предизвика и протести на природозащитници.

Дни след като одобри проекта, Сърбия подписа споразумение за сътрудничество с ЕС относно разработката на находище на литий, което се счита за най-голямото в Европа. Проектът беше отложен през 2022 г. поради голяма обществена опозиция и масови протести.

Сега обаче съдът решава, че спирането на проекта е незаконно, а той беше одобрен, като протестите в страната се възобновиха.

Групи по опазване на околната среда призовават за масови демонстрации в Белград на 10 август, когато е крайният срок, даден на правителство от Алианса на природозащитните организации в Сърбия, за да отговори на притесненията за проекта.

Според природозащитниците, проектът ще доведе до значими увреждания на екосистемите и замърсявания на водоеми в долината Ядар. Според опозицията на правителството, този проект няма да донесе полза на сръбските граждани, което ЕС отрича категорично.

Според регионалния клон на WWF, очакванията са, че Европейската комисия ще иска от компанията, която ще осъществява проекта да отговори на същите стандарти и изисквания, както ако вършеха дейност в ЕС.

Говорител на ЕК казва относно протестите, че „не може да коментира или да се намесва във вътрешните работи.“

Енергийният преход на Европа зависи от батериите – за ел. автомобили или съхранение на енергия извън мрежата, така че природозащитници и политици трябва да преценяват и балансират ползите от добива на литий, който може да е потенциално силно увреждащ процес и запазването на околната среда.

Според ЕК, партньорството със Сърбия ще допринесе за уеднаквяване на стандартите с тези на ЕС, както и за икономическата интеграция на страната в блока.

Според компанията, която ще разработва находището, целият дискурс на дебата относно за или против добива е пропит от дезинформация.

„Подкрепяме правото на сърбите да протестират, обаче призоваваме хората, притеснени за ефекта върху околната среда на проекта да прочетат черновите на оценките за въздействие върху околната среда и свързаните информационни материали, които сме разпространили публично на 13 юни.“ казва говорител на компанията.

Въпреки че проектът е одобрен за стартиране, все още трябва да се извършат нужните административни и законови процедури, за да може да започне, така че реален добив вероятно ще има след години.

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари