Реката, която тече през най-много държави в света

Тя е една от най-дългите реки на планетата и е обявена за обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
На планетата има много реки, някои от които са известни като най-дългите, най-широките или най-пълноводните в света. Примери за това реки са Нил, Амазонка и Волга, най-дългите реки на съответните им континенти. Нито една от тях не преминава през толкова много страни, колкото тази река. Някои от участъците ѝ са обявени за обекти на световното наследство на ЮНЕСКО. Това е единствената река на Земята, която тече през десет страни.

Река Дунав, която със своите почти 3000 километра (2857, за да бъдем точни), е известен като „най-международната река в света“, а значението й като транспортен маршрут се състои във факта, че пресича десет различни държави. Извира в известната Шварцвалд в Германия и оттам преминава през Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, България, Румъния, Молдова и Украйна, вливайки се в Черно море, в делтата на Дунав, разположена между румънския крайбрежен град Добруджа и украинската провинция Одеса.

Това я прави втората по дължина река в цяла Европа, след Волга, която въпреки голямата си дължина тече само през Русия. Тя обаче обикаля „европейската част“ на бившата съветска република, т.е. западната ѝ част. Река Дунав би се считала за най-дългата в Европейския съюз.

Дунав е река с важна история, тъй като в древността е била използвана като естествена граница от Римската империя. Днес тя захранва множество водноелектрически системи и осигурява питейна вода на няколко от държавите, през които тече. Водите ѝ са и плавателни, което позволява морска търговия и движение на хора. Реката е жизненоважна екосистема за разнообразието на водната фауна, която включва няколко видове риби, като шаран, сьомга и пъстърва. Тя има и над сто основни притока, като Тиса, Сава и Прут. Тя тече през десетки големи градове, като Братислава, Будапеща, Виена и Белград, създавайки впечатляващи пейзажи. Това е довело до обявяването на много от нейните участъци за обекти на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Не само делтата на Дунав, но и историческите центрове на Регенсбург, Будапеща и Виена, природният резерват Сребърна, Дунавският лимес (границата на Римската империя в района, с останки от укрепления и селища) и частта от културния пейзаж Вахау.

Втората река, която тече през най-много държави, е Нил. Тя е с дължина над 6800 километра. Тя тече от южна към северна Африка и преминава през девет държави: Бурунди, Руанда, Танзания, Уганда, Кения, Демократична република Конго, Судан, Етиопия и Египет, вливайки се в Средиземно море.
Докато Амазонка, най-голямата река в света, тече през осем държави.

Яндзъ (в Китай, Азия) и Дарлинг (в Австралия, Океания), най-дългите реки на съответните им континенти, също са доста дълги, но не достатъчно дълги, за да текат през толкова голямо разнообразие от държави, което означава, че Дунав няма „конкурент“ не само в Европа, но и в останалата част на света.