Цените на суровия петрол паднаха до най-ниските си нива от няколко години насам в понеделник, след като ОПЕК+ потвърди плановете си да продължи с отмяната на производствените съкращения, ускорявайки увеличението на добива през юни. Този ход се очаква да задълбочи пазарния излишък на фона на отслабващо търсене, предизвикано от нарастващото търговско напрежение между САЩ и Китай.
По време на азиатската сесия в понеделник фючърсите на Brent се сринаха с цели 4,6% до 58,50 долара за барел, докато фючърсите на West Texas Intermediate спаднаха с почти 5% до 55,53 за барел — и двете стойности са най-ниските от февруари 2021 г.
В събота осем членки на ОПЕК+ се съгласиха да увеличат добива с 411 000 барела на ден (bpd) през следващия месец, като продължение на текущия план за постепенно премахване на съкращенията, започнал през април. Кумулативното увеличение ще достигне 957 000 барела дневно през юни, допълнително натискайки цените надолу, които вече са под натиск заради влошените условия в световната търговия.
Групата, която отговаря за около 40% от световното предлагане на петрол, е намалила съвместното производство с приблизително 2,2 милиона барела на ден през 2023 г. По-бързото от очакваното премахване на ограниченията започна с увеличение от 135 000 барела на ден през април, утроявайки се до 411 000 през май. Ускорението се разглежда като наказателна мярка срещу държави, които не са се съобразили с договорените квоти за производство, като Казахстан и Ирак са посочени като скорошни наднормени производители.
„Постепенните увеличения могат да бъдат замразени или отменени в зависимост от променящите се пазарни условия. Тази гъвкавост ще позволи на групата да продължи да поддържа стабилност на петролния пазар“, се казва в съботното изявление на ОПЕК+.
Цените на суровия петрол спадат през цялата година и вече са над 20% по-ниски спрямо средата на януари. Спадът се дължи отчасти на про-добивната политика на президента Доналд Тръмп, ескалиращата световна търговска война и нарастващото напрежение между САЩ и Китай. Тенденцията надолу се засили, след като Тръмп обяви мащабни реципрочни мита в началото на април. Повишеното производство от страна на ОПЕК+ засили песимистичните нагласи на пазарите на изкопаеми горива.
Анализаторите вече разглеждат петролните пазари предимно като задвижвани от търсенето.
През миналата седмица цените на суровия петрол паднаха с над 7% — най-големият седмичен спад за последния месец — поради влошаващи се перспективи за търсенето на фона на продължаващата търговска война между САЩ и Китай. Последните икономически данни от двете най-големи икономики в света подчертават влошени условия заради въздействието на високите мита.
Икономиката на САЩ се сви през първото тримесечие, докато показателите на пазара на труда сочат забавяне. В Китай — най-големият вносител на петрол в света — производствената активност падна до най-ниското си ниво за последните 16 месеца.
Търговците на петрол сега следят отблизо развитието на търговските отношения между Вашингтон и Пекин.
В петък Китай заяви, че оценява възможността за търговски преговори със САЩ.
Източник: Euronews