Германският Канцлер Олаф Шолц поздрави за успешната сделка между Сърбия и ЕС, подписана в петък, която поставя основите на проект касаещ добив на литий. Той може да намали зависимостта на Европа от китайския внос на тази суровина. Проектът е критикуван от активисти по опазването на околната среда и опозиционни групи.
Шолц беше на среща касаеща „критични суровини“ в Сръбската столица и там се подписа меморандум между Европейския съюз и сръбското правителство относно „стратегическо партньорство“ за важни суровини, вериги за доставка на батерии и компоненти за ел. автомобили.
Според Шолц, това е „важен европейски проект“ и е важно за Европа да остане „суверенна в променящия се свят, а не да зависи от другите, което е и причината да се търсят нови находища на суровини.“
„Радвам се, че беше взето решение. Признавам, че то изискаше смелост, но го взехме в точния момент.“ каза още германският канцлер.
Германия, като най-голям производител на автомобили в Европа, се опитва да си подсигури доставки на литий за ел. автомобилите и да намали вноса на същите от Китай, които в момента са най-големият световен доставчик по веригата за производство на литиево-йонни батерии.
Засега, откритото в долината Ядар в Сърбия находище на литий се счита за най-голямото в Европа. Съдът в Сърбия отхвърли предишно решение, което не допуска проект за добив на стойност 2.4 милиарда долара да бъде реализиран там. Проектът беше спрян след масови протести в страната от 2021 г. причинени от притеснения за околната среда.
При сключването на меморандума, в столицата също имаше протести, както и засилено полицейско присъствие.
Президентът на Сърбия, Александър Вучич поиска от Германия в страната да бъдат построени заводи за автомобили, а не просто Сърбия да изнася суровините и изрази надежда за бъдещето както на страната, така и на ЕС.
Сърбия формално търси присъединяване към, ЕС, но поддържа добри отношения с Русия а вторият ѝ основен търговски партньор след ЕС е Китай. Настоящето споразумение, според анализатори, ще засили позициите на Вучич в страната.
Източник: AP News