САЩ отбелязва годишнината от атентата на 11 септември в разгара на кандидат-президентската кампания.
На 11 септември 2001 г. почти 3000 души загиват в терористичен атентат. Отбелязването на годишнината от това събитие съвпада с президентските предизборни кампании на всеки 4 години, но сегашният момент е особено напрегнат.
Само преди ден се проведе дебат между Камал Харис и Доналд Тръмп, двамата кандидати за президент. И двамата се очаква да присъстват на събитията за почитане на паметта на загиналите в Световния търговски център.
През 2008 г., тогавашните кандидат-президенти Барак Обама и Джон МакКейн положиха видими усилия да загърбят политическите си противоречия и заедно поднесоха цветя и изразиха почитта си на годишнината.
Сега не е ясно дали Тръмп и Харис ще се бъдат в близост един до друг на събитието.
Независимо дали има или не кампании, организаторите на годишнината се стараят да поставят фокуса върху жертвите и техните близки.
Президентът Байдън, който ще посети последният си мемориал за 11 септември в мандата си, а вероятно и в половинвековната си политическа кариера, ще бъде заедно с Харис на церемониите в Ню Йорк, в Пенсилвания и в Пентагона, трите локации, ударени от отвлечените самолети.
Самолетът, катастрофирал край Пенсилвания се е насочвал към Вашингтон и пада, защото екипажът и пътниците се опитват да вземат контрол над него. Другите самолети се разбиват в Пентагона и в две от най-високите сгради в света тогава, тези на Световния търговски център в Ню Йорк.
В атаките са убити общо 2977 души, а за техните близки и за оцелелите, остава травмата от преживяваното и загубата.
Атентатите повлияват на американската външна политика, на вътрешната сигурност на страната и променят перспективата на много американци, които до тогава не се чувства заплашени от външни атаки.
Последиците се отразяват върху целия свят и водят то .т.нар. „Глобална война срещу тероризма“, включваща инвазията на Ирак и Афганистан.
Годишнината се отбелязва из цялата страна по различни начини, от шествия, до съобщения по радиото.
На местата, където падат самолетите, до 2012 г. официални лица, включително и президента произнасят речи, четат части от Декларацията за независимост и отправят послания. След 2012 г. церемониите са ограничени до изчитане на имената на жертвите от техните близки, като официални лица, особено такива, които са били част от администрацията през 2001 г. също присъстват.
AP News