Swissmedic, швейцарската агенция за одобряване на лекарства, даде зелена светлина на първото антималарийно лечение, специално разработено за новородени, което бележи повратна точка в борбата срещу маларията в африканските региони, където болестта е една от водещите причини за детска смъртност.
По време на клинично изпитване в късен етап, фармацевтичната компания Novartis демонстрира, че новото лечение е безопасно и ефективно за бебета с тегло под пет килограма. Тегло, което обикновено достигат около двумесечна възраст.
Досега на новородените са давани пълни или намалени дози лекарства, предназначени за деца над шест месеца. Тъй като обаче по-малките бебета метаболизират съединенията по различен начин, това е увеличило риска от нежелани реакции. Тази липса на персонализирани терапии – съчетана с факта, че ваксините срещу малария не се прилагат до приблизително петмесечна възраст – прави тази група особено уязвима към болестта, която се предава чрез ухапвания от комари и причинява приблизително 597 000 смъртни случая годишно, повечето от които сред деца под петгодишна възраст, в Африка.
Въпреки че няма точни данни за броя на засегнатите новородени, Световната здравна организация (СЗО) изчислява, че през 2023 г. в 33 африкански страни с висока разпространеност на маларията са настъпили 36 милиона бременности. Приблизително една на всеки три бременни жени се е заразила с болестта, което увеличава вероятността паразитът да бъде предаден на новороденото. „Всяко от тези бебета е потенциална мишена за маларийна инфекция“, каза пред Euronews Health д-р Луц Хегеман, ръководител на глобалната здравна програма в Novartis. „Не искаме да изоставим нито един пациент, независимо колко малък е.“ В първата фаза се очаква осем африкански страни, сред които Буркина Фасо, Кот д’Ивоар, Кения, Малави, Мозамбик, Нигерия, Танзания и Уганда, да разрешат употребата на лекарството, благодарение на споразумение със Swissmedic. Според Хегеман целта е разпространението да започне тази есен, в една от тези страни и да се разширява постепенно, без цел за печалба.
Лекарството е с вкус на череша и може лесно да се разтвори в кърмата. „Това са малки промени, но големи стъпки“, каза пред Euronews Health д-р Кике Басат, директор на Института за глобално здраве в Барселона. Макар че признава, че броят на случаите на малария при новородени е „относително скромен по отношение на глобалната тежест“, Басат настоява, че „тези случаи трябва да бъдат лекувани и затова се нуждаем от по-добри лекарства“. „Сега имаме нещо, което е подходящо за тази специфична възрастова група“, добави той. Самият Басат е бил част от консултативния екип, който е сътрудничил с Novartis по клиничното разработване на лекарството. Проектът е финансиран от Европейския съюз и Шведската агенция за международно сътрудничество за развитие.
Източник: La Razón