Случаите на малария нарастват въпреки усилията

Достъпът до ваксини, инсектицидни мрежи за легла и нови лечения е от решаващо значение за борбата с маларията, според експерти. Според доклад на Световната здравна организация, през 2023 г. случаите на малария са достигнали 263 милиона, което е увеличение с 11 милиона спрямо предходната година. Въпреки усилията за контрол на болестта, напредъкът е възпрепятстван от липса на финансиране, последиците от пандемията COVID-19, политическа нестабилност и климатични промени.

От 2000 г. досега глобалните здравни инициативи са предотвратили 2.2 милиарда случаи на малария и 12.7 милиона смъртни случаи. Въпреки това, през 2023 г. 597 хиляди души са починали от болестта, като почти всички случаи са в Африка. Финансирането за контрол на маларията е около 4 милиарда долара, което е под половината от необходимите 8.3 милиарда, определени от ООН.

Климатичните промени допълнително утежняват проблема. Например, наводненията в Пакистан през 2022 г. предизвикаха петкратно увеличение на случаите на малария. Освен това, съпротивата на паразитите към антималарийните лекарства като артемизинин представлява сериозна заплаха. Подобна резистентност вече е установена в Уганда, Еритрея, Руанда и Танзания, като се предполага, че и други страни, като Етиопия и Замбия, се сблъскват с проблема.

За справяне с резистентността лекарите трябва да използват комбинации от лекарства, за да удължат тяхната ефективност. Това е критично, тъй като нови антималарийни лекарства няма да бъдат достъпни в следващите три до пет години.

Докладът на СЗО посочва и положителни развития. Нов тип инсектицидни мрежи за легла, осигуряващи по-добра защита, вече се използват широко в Африка. През 2023 г. 78% от доставените мрежи са били от новия тип. Освен това, 17 държави са включили препоръчаните от СЗО ваксини срещу малария в рутинните имунизации на децата. В пилотни проучвания в Гана, Кения и Малави между 2019 и 2023 г., ваксините са довели до 22% спад в хоспитализациите за тежка малария и 13% спад в смъртността.

Според д-р Мери Хамел от СЗО, комбинацията от ваксини, лечения и други инструменти е необходима за окончателното изкореняване на маларията. Успоредно с разпространението на ваксините, усилията за осигуряване на мрежи и други интервенции трябва да продължат. „Нито един инструмент не е достатъчен сам по себе си,“ подчерта Хамел.

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари