За втора поредна година шампионът на Испания беше определен няколко седмици преди края на първенствата. Барселона узакони завръщането си на върха след зрелищната победа с 4:2 над градския съперник Еспаньол, за да вземе 27-ата си титла. Четири кръга преди приключване на шампионата каталунците станаха недостижими в класирането на Ла Лига, с което бяха свикнали в десетилетието между 2009 и 2019, но бяха позабравили в изминалите четири години. Никой не оспорва това, че Шави изведе Барса до заслужен триумф, но какво още ни показа сезон 2022/23 в испанския елит?
За съжаление, пак не станахме свидетели на инфарктна битка за първото място. Такава нямаше и през миналата година, когато Реал Мадрид също рано-рано натрупа огромна преднина пред конкуренцията. Тогава Барселона не успя да навакса изоставането след тежкото начало под ръководството на Роналд Куман, а сега пък Кралският клуб направи твърде много грешки в хода на цялата кампания и на практика се отказа от преследване на върха след драматичното поражение в шампионатното Ел Класико на “Камп Ноу” още през март. За последно гледахме фотофиниш в Испания през 2021-ва, когато Атлетико Мадрид спечели титлата в последния кръг за сметка на градския съперник Реал.
А като споменахме “дюшекчиите” на Чоло, то съставът на челната тройка също изглежда бетониран в последното десетилетие. Атлети се представяха неубедително до прекъсването за Световното първенство, след това демонстрираха най-добрата форма в Испания, но вече бяха твърде далеч от върха.
Добрата защита носи успехите
Всички специалисти изтъкват как този път ключът към триумфа на Барса не беше атомното нападение, а здравата защита и безупречният вратар Тер Стеген. До шампионския мач с Еспаньол каталунците бяха спечелили 11 мача с 1:0 – според мнозина любимият резултат на Диего Симеоне. За разлика от други шампионски години нападението не беше толкова продуктивно, въпреки че все пак Роберт Левандовски даде своя безспорен принос и покри “норматива” от над 20 гола в първия си сезон на “Камп Ноу”.
Впрочем, неособено високата резултатност в Испания не е новина. През миналия сезон бяха отбелязани средно по 2,50 гола на мач. Това първенство показва същата статистика, като Ла Лига продължава да е най-постното откъм голове първенство от европейския Топ 5. Италианската Серия А има почти същите данни, докато в Англия, Франция и особено Германия резултатността е значително по-висока.
Но това не означава, че испанският шампионат е скучен – напротив, само че интригата е на друго място. Откриваме я в битката за място в Европа, както и в свирепата борба за оцеляване. По някакъв начин и двете през изминалите месеци беше въвлечен отборът на Севиля. Андалусийци в някакъв момент се намираха в зоната на изпадащите или близо до нея, но след втората треньорска смяна за сезона се изстреляха осезаемо напред и се доближиха до седмото място. То отвори път към Лигата на конференциите, след като Реал Мадрид победи Осасуна във финала за Копа дел Рей. И именно конкуренцията за тази позиция, както и битката за оцеляване оставя адреналина на високи нива в края на кампанията в Испания.
А ако потърсим по-съществена разлика между двата сезона (2021/22 и 2022/23), то в Ла Лига значително намаля броят на равните мачове. Почти 3 всеки кръг от предишното първенство завършваха без победител – 111 от 380 срещи общо, или 29.3%. Сега вземаме за крайна точка 34-ия кръг – все пак в него Барса узакони титлата си, а към този етап са регистрирани 76 хикса. Това прави 22,3 на сто, спадът е осезаем. И в това отношение Испания се откроява пред останалите Топ 5 лиги – във всяка от тях процентът на равенствата е по-висок. Голям брой мачове в Примера дивисион бяха решени с голове в добавеното време – включително и Ел Класико на “Камп Ноу”, което показва, че отборите в Ла Лига са настроени да гонят победата до последно. И това е една от причините завършващият сега сезон да бъде определен за по-интересен от предишния.