Тръмп съди щати за действията им срещу климатичните промени

Администрацията на Тръмп заведе дела срещу два американски щата в сряда, за да ги спре да предприемат правни действия срещу компании от петролната индустрия за щети, причинени от климатичните промени. В четвъртък Министерството на правосъдието (DOJ) заведе още две дела срещу други щати поради техни климатични закони.

Въпреки безпрецедентните съдебни искове, четирите щата с демократически управления — Хавай и Мичиган, Ню Йорк и Върмонт — показват решителност и отказват да се откажат.

Тези действия се вписват в ясната линия на мерки против климатичната политика, които Тръмп преследва още от първите си 100 дни от завръщането си в Белия дом. По време на предизборната си кампания миналата година той обеща да „спре вълната от безпочвени съдебни дела от страна на екологични екстремисти.“

Този тон се потвърждава и в изявление на главния прокурор Памела Бонди относно последните съдебни действия.

„Тези тежки и идеологически мотивирани закони и съдебни дела застрашават енергийната независимост на Америка и икономическата и националната ни сигурност“, написа тя.

Министерството на правосъдието твърди, че действията на щатите по отношение на климата противоречат на федералната юрисдикция и на енергийната доминация, прокламирана от Тръмп — след като той подписа указ за национално енергийно извънредно положение още на 20 януари, първия си ден в офиса.

Въпреки тези заплахи, щатът Хавай заведе дело в четвъртък срещу седем групи свързани компании от петролната индустрия, както и срещу Американския петролен институт. Искът включва обвинения за вреда на обществени ресурси, небрежност и други нарушения.

Губернаторът Джош Грийн заяви, че целта е да бъдат държани отговорни компаниите, допринесли за климатичните въздействия върху щата, включително за смъртоносния пожар в Лахайна през 2023 г.

„Това дело цели да потърси отговорност от виновните страни, да прехвърли разходите за справяне с климатичната криза там, където им е мястото — и да защити гражданите на Хавай в бъдеще“, каза той в изявление.

Министерството на правосъдието в делото си от сряда заявява, че предвидените искове представляват „изключително териториално надхвърляне“, което незаконно подкопава федералното регулиране на емисиите на парникови газове.

Тези аргументи важат и за Мичиган, който също води битка срещу нефтени и газови компании за щети, свързани с климата.

DOJ заведе дела и срещу Ню Йорк и Върмонт, оспорвайки техните закони за климатични „суперфондове“, приети миналата година.

Тези закони, вдъхновени от 45-годишния федерален закон за суперфондовете, предназначен да се справя със замърсяване от опасни отпадъци, изискват от компаниите от изкопаемата индустрия да внасят средства в щатски фондове на база предишни емисии на парникови газове.

Министерството на правосъдието определи тези действия като „прозрачна схема за извличане на средства“. Според тях щатите се опитват да регулират емисиите не само на национално, но и на глобално ниво.

В отговор говорител на губернатора на Ню Йорк Кати Хочул заяви, че тя „вярва, че корпорациите замърсители трябва да плащат за щетите, нанесени на околната среда – не обикновените нюйоркчани.“

Юристът и професор по екологично право в Калифорнийския университет в Лос Анджелис, Ан Карлсън, отбеляза, че администраторът на Агенцията за опазване на околната среда (EPA) Лий Зелдин е заявил, че агенцията възнамерява да отмени заключението по Закона за чистия въздух, според което парниковите газове застрашават общественото здраве.

„От една страна правителството казва, че Мичиган и други щати не могат да регулират емисиите, защото това се прави по Закона за чистия въздух и щатите са лишени от правомощия“, казва Карлсън. „От друга страна, същите твърдят, че този закон не трябва да се използва за регулиране.“

Източник: Euronews