Учени създадоха първата бомба с черна дупка в лаборатория

Тази обезпокоителна концепция, оспорва досегашното разбиране на човечеството за космоса.

Според съвременната физика законите на Вселената могат да се противопоставят на човешките разбирания. Това, което изглежда невъзможно в ежедневието ни, може да стане реалност, когато говорим за екстремни условия, особено с нещо толкова, непознато, но същевременно примамливо като черните дупки. Черните дупки остават едно от най-загадъчните явления в космоса. Тези гравитационни сингулярности крият тайни, които биха могли да революционизират разбирането ни за енергията, за космоса и за вселената като цяло .

Наскоро екип от учени постигна нещо, което до скоро се считаше за невъзможно и което изглеждаше като извадка от научната фантастика. Те създадоха първата „бомба с черна дупка“ в лаборатория.

Първата космическа бомба, пресъздадена на Земята

Според Futurism, физиците са успели да изградят първото експериментално устройство, което възпроизвежда енергийното поведение на черна дупка, макар и без екзистенциалните рискове, които биха могли са имат ако работят с истинска такава. Концепцията не е нова, тя датира от края на 60-те години на миналия век, но досега е оставала чисто теоретична. Изследването води началото си от идеите на физика Роджър Пенроуз, който през 1969 г. теоретизира как черните дупки дърпат и ускоряват тъканта на пространство-времето около тях.

Две години по-късно беларуският физик Яков Зелдович предлага въртяща се система, за да изследва дали ротационната енергия на черна дупка може да бъде извлечена, без да се нарушават законите за запазване на енергията. Професор Хендрик Улбрихт от Университета в Саутхемптън и неговият екип успяха да пресъздадат така наречения „ефект на Зелдович“, използвайки огледален цилиндър за усилване на енергията и създаване на положителна обратна връзка. Експериментът възниква почти случайно по време на карантината през 2020 г., когато Улбрихт, отегчен, в дома си, решава да построи първоначална версия с въртящ се алуминиев цилиндър и магнитни полета.

Резултатите са изненадващи, екипът успява да генерира по-голямо магнитно поле, отколкото първоначално въвежда. Чрез въртене на магнетизирани метални намотки около цилиндър с висока скорост, те успяват да усилят входния електромагнитен сигнал. Физикът Витор Кардозу от Лисабонския университет, който не е участвал в изследването, но е добре запознат с този тип технологии, изразява учудването си. Според него е обезпокоително, че, чрез пускане на нискочестотна електромагнитна вълна срещу въртящ се цилиндър се получава повече енергия от вложената.

Изследователите се надяват, че тази работа ще ни доближи до по-доброто разбиране на това как черните дупки захранват близките частици и дори би могла да хвърли светлина върху тъмната материя, мистериозното вещество, което съставлява приблизително 27% от цялата материя във Вселената.

 

Източник: La Razón