Според Олекси Мелник, военен експерт, в базирания в Киев, Център Разумков и бивш помощник на министъра на отбраната, операцията Курск е едно от „асиметричните действия“, на които Украйна трябва да разчита, за да постигне победа.
Путин „е в паника“, смята експертът, което се вижда дори и в редактираните официални видеоклипове на изявите му, след бързото настъпление на украинските сили. Въпреки че украинското настъпление вероятно ще се забави, според Мелник, Русия ще бъде принудена да облекчи натиска си в Източна Украйна, защото ще трябва да изпрати подкрепления в Курск. „Постоянните новини за руския напредък в Донецк подхраниха впечатлението за предстояща руска победа. Тя успя да повлияе на възприятията на много хора и политици“, подчертава той. Тактиката на Русия в Източна Украйна, където тя напредва бавно и на много висока цена за собствените си войски, „няма бъдеще“, смята експертът. Нейните териториални придобивки за деветте месеца на настъплението са нищожни, в сравнение с хилядите километри фронтова линия, подчертава Мелник. „Ако вземем предвид и стотиците хиляди изгубени войници, това повдига въпроса, дали това е успешна военна тактика“, каза той.
Руският напредък подхрани песимизма сред украинците в чужбина. „Дори приятелите на Украйна в чужбина все повече се чудеха дали си струва да й се помогне да си върне териториите или би било по-добре да започнат преговори и да направят отстъпки, за да успокоят Русия“, подчерта Мелник. По този начин „неадекватната“ военна тактика на Русия се превърна в „печеливша стратегия“ за Украйна.
Способността на Русия да води дългосрочна война е ограничена. Тя бавно изчерпва огромните си запаси от оборудване, от съветската епоха и не успява да увеличи военното си производство. Би било огромна грешка, просто да оставим Украйна да води война на изтощение, на фона на съществуващите съмнения, относно бъдещето на военната подкрепа на САЩ, предупреждава Мелник. „Липсата на ясна визия на Запада, как да накара Русия да загуби войната, остава ключов проблем“, предупреждава той.
Нито Украйна, нито Русия успяха да постигнат големи пробиви по фронтовата линия. Освен това, което се случва в Курск, Украйна ще увеличи шансовете си, ако успее да унищожи допълнителните сили, които Русия планира да изпрати в Украйна. Един от начините да се постигне това би бил съюзниците най-накрая да позволят на Киев да използва мощни ракети, с голям обсег, като ATACMS, срещу руски военни цели и да увеличат доставките им за Украйна. Противодействието на руското превъзходство в авиацията също е от решаващо значение за хода на войната. Хиляди управляеми авиационни бомби помагат на Русия да „пробие“ украинската защита. „Дори ако Украйна положи много усилия за изграждането на силни укрепления, Русия ще може да ги унищожи с бомби“, подчертава той.
Украйна прави много, за да надгради своите успехи, като например неотдавнашните атаки срещу руски летища, подчертава той. Едно от важните решения на Украйна може да бъде да отслаби ядрения капацитет на Русия, чрез удари с дронове. „Унищожавайки стратегическите самолети, Украйна подкопава основния аргумент на Русия, нейната ядрена заплаха. Това не е катастрофално за Русия, но показва, че Украйна е в състояние да ограничи ядрения потенциал на Русия“, каза Мелник.
Украйна вече показа, че може да постигне страхотни резултати с ограничени сили, подчертава той: „Нечувано е за страна, която няма класически флот, да вземе надмощие над руския Черноморски флот.“ Украйна може да направи нещо подобно с руските военновъздушни сили, предполага той, както и да повтори изолацията на руските сили на своя територия, чрез умело използване на оръжия, както направи при атаката на вражеската логистика в Херсон, през 2022 г.
Източник :La Razon