Украйна изтегля войските си от Курск, за да укрепи защитата на Покровск

Кремъл нареди да бъдат наети 160 000 нови войници, най-високият брой от 2011 г.

Русия увеличи интензивността на атаките си в Източна Украйна, особено в град Покровск. Украински анализатори и официални лица смятат този ход за предварителна фаза на голяма офанзива, целяща да подобри позицията на Русия в преговорите за прекратяване на огъня. Въпреки военната ескалация, руските сили отбелязаха намаляване на превзетата територия, докато Украйна постигна победа на някои фронтове.

Според картографската група DeepState руската офанзива към Покровск е достигнала нива на интензивност, подобни на тези, наблюдавани в края на 2024 г., когато украинската отбрана се срина в някои точки. Около една трета от над 200-те сблъсъка, регистрирани през последния ден, се състояха в града, който е ключов логистичен център за украинските сили в региона, съобщава The WarZone.

Украинският президент Володимир Зеленски наскоро предупреди, че Русия планира ново настъпление по фронтова линия от около 1000 километра, като атаките са насочени към областите Суми, Харков и Запорожие. „Те протакат преговорите и се опитват да въвлекат Съединените щати в безкрайни дискусии, за да спечелят време и да завземат повече територия“, каза Зеленски.

Успоредно с това Москва започна да прехвърля десетки хиляди войници от Курск, където украинското присъствие е ограничено. Според руската информационна агенция РИА Новости Украйна е изтеглила бригади от района, за да укрепи защитата на Покровск и да си върне стратегически територии като Селидово и Курахово. Кремъл нареди набирането на 160 000 нови войници, най-големият брой от 2011 г. насам, като част от усилията да увеличи общия размер на своята армия. Междувременно украинската съпротива разчита на безпилотни самолети и тактики за водене на градска война, за да спре руския напредък. Според украинските военни командири постоянните атаки с дронове са ограничили оперативния капацитет на руската бронирана техника, принуждавайки войските им да напредват на мотоциклети или пеша.

На международно ниво дипломатическите усилия за постигане на прекратяване на огъня срещнаха пречки. Доналд Тръмп се опита да посредничи за 30-дневно прекратяване на огъня като първа стъпка към мирно споразумение, но Кремъл отхвърли предложението. Напрежението между Киев и Вашингтон се увеличи заради предоговарянето на споразумение за минерални ресурси. Украйна изрази резерви относно условията, които биха предоставили на САЩ разширен достъп до стратегически минерали в замяна на финансова подкрепа.

Междувременно германският външен министър Аналена Бербок пристигна в Киев с допълнителен пакет хуманитарна помощ от 130 милиона евро. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио ще се срещне с лидерите на НАТО в Брюксел, за да обсъдят стратегиите за сигурност и конфликта в Украйна. Боевете продължават без признаци за предстоящо прекратяване на огъня, руският напредък се е забавил през последните месеци, но настъпателните операции остават активни в Донецк, Луганск и Запорожие.

Русия наруши условията на частичното прекратяване на огъня в Черно море, като атакува украинска енергийна инфраструктура, засягайки хиляди цивилни в района на Херсон.

Като се има предвид този сценарий, войната в Украйна изглежда насочена към продължаване на конфликта и през по-голямата част от 2025 г., с предстояща руска офанзива и Украйна, търсеща международни подкрепления, за да поддържа защитата си. Международната общност остава разделена между дипломатическите възможности и военната подкрепа за Киев.

Източник: LA RAZON