В Германия установиха проблем с хранителни добавки за деца

Германска потребителска организация сигнализира за проблеми при 17 от 18-те тествани популярни хранителни добавки за деца.

Родителите трябва да помислят два пъти, преди да дават хранителни добавки на децата си, предупреди берлинската потребителска организация Stiftung Warentest, след като анализира съставките на повече от дузина често срещани продукти.

Добавките съдържат витамини, минерали и други хранителни вещества и са предназначени като допълнение към обичайната диета – но родителите често са подложени на противоречиви послания относно това дали включването им в храненето на децата ще помогне или навреди на растежа и развитието им.

Stiftung Warentest тества съставките на 18 популярни добавки спрямо препоръчителните нива на прием на хранителни вещества за деца и младежи. Организацията също така анализира как продуктите се рекламират и дали обявените ползи са подкрепени с медицински доказателства. При 17 от продуктите са открити проблеми, като при 15 от тях дозировките надвишават препоръчаните нива за деца. Пет добавки съдържат витамин А в количества, по-високи от максималната препоръка дори за възрастни.

Като цяло Stiftung Warentest заяви, че добавките за деца са „в най-добрия случай излишни, а в най-лошия – рисковани“.

Хранителните добавки по принцип не се считат за необходими за здрави хора с балансирана диета и не могат да компенсират „едностранно или небалансирано хранене“.

Въпреки това, добавките – които в Европейския съюз се регулират като храни – стават все по-популярни. Проучване от 2022 г. в 14 страни от ЕС показва, че 93% от възрастните са приемали хранителни добавки през последната година, като повечето ги свързват с общи здравни ползи.

Когато става дума за деца, добавките често се представят като начин за подобряване на тяхното представяне, развитие или имунна система.

Анализът обаче установява, че тези послания не винаги отговарят на истината.

„Производителите използват примамливи послания и внушителни изображения, за да направят продуктите си привлекателни за родителите – понякога с рекламни твърдения, които са незаконни“, заявява организацията.

При нормално хранене децата получават всички необходими хранителни вещества, но има случаи на малки деца и тийнейджъри с „подоптимални количества на ключови вещества, а понякога и дефицити“ – като витамин D, калций и омега-3 мастни киселини.

Това важи с особена сила за деца от семейства с вегетариански, безглутенови или други рестриктивни диети, както и за тези, които живеят в райони с малко слънчева светлина.

Дори за деца, които наистина се нуждаят от добавки, не всички витамини са еднакви. Например желираните витамини често съдържат високи нива на захар и съществува риск децата да приемат прекомерни количества, тъй като изглеждат и имат вкус на бонбони.

Приемът на твърде много витамини и минерали може да доведе до стомашни проблеми и разстройство при децата.

Организацията съветва родителите, които се притесняват за хранителния статус на детето си, да се консултират с доверен медицински специалист.

Източник: Euronews