Вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс твърди, че Западът е „мързелив“, защото използва „евтина работна ръка“ като заместител на производителността. „Бих казал, че ако погледнете почти всяка страна, от Канада до Обединеното кралство, която е внесла големи количества евтина работна ръка, ще забележите стегнация в производителността“, каза Ванс на среща на технологичните ръководители във Вашингтон, окръг Колумбия. “Това не е просто съвпадение. Мисля, че връзката е много пряка”, добави той.
Американският вицепрезидент каза на присъстващите на среща на върха, организирана от Andreessen Horowitz, фирма за рисков капитал, че Съединените щати също са били „пристрастени към евтината работна ръка“ по време на своята „40 години неуспешна икономическа политика“.
Според него президентът Доналд Тръмп вижда митата като „необходим инструмент за защита на нашите работни места и нашите индустрии от други страни“, добави той. Тръмп наскоро наложи мита от 25% на Канада и Мексико, някои от които бяха отложени до 2 април и предложи налагането на 20% на европейските вина и спиртни напитки.
Обединеното кралство беше въвлечено в търговската война на президента на САЩ, след като той наложи мита от 25% върху вноса на желязо и стомана. Ванс твърди, че използването на мита от Вашингтон в комбинация с технологичния напредък ще позволи на Съединените щати да възстановят производствената си база.
„Когато изградите тарифна стена около критична индустрия като автомобилното производство и комбинирате това с усъвършенствана роботика, по-ниските разходи за енергия и други инструменти, които повишават производителността на американската работна сила, вие давате на американските работници мултиплициращ ефект“, каза той. „Това от своя страна позволява на компаниите да произвеждат продукти тук на конкурентни цени.“
Вицепрезидентът се превърна в многократен критик на Великобритания, съобщава The Telegraph, откакто встъпи в длъжност през януари, въпреки очевидно близките си отношения с външният министър Дейвид Лами. На Мюнхенската конференция по сигурността през февруари той разкритикува своите съюзници за потискането на свободата на словото и се позова на примера на британеца Адам Смит-Конър, който беше арестуван и осъден през 2022 г., след като се молеше тихо пред клиника за аборти. Британският вестник отбелязва, че по-рано този месец Ванс беше обвинен в опорочаване на военните резултати на Великобритания, след като намекна, че Обединеното кралство и Франция не са водили война от 40 години. Между 2001 г. и 2014 г. повече от 600 британски войници загинаха, воювайки заедно със Съединените щати в Ирак (където Ванс служи като военен журналист в морската пехота на САЩ през 2005 г.) и Афганистан.
Източник:LA RAZON