Защо Конго не може да се справи с маймунската шарка

Най-засегнатата страна от епидемията маймунска шарка, Демократична република Конго, не може да се справи с нея.

Около 25 хиляди от случаите на маймунска шарка в Африка с в Конго, а това са по-голяма част от случаите. Поради тях, СЗО обяви глобално извънредно положение преди месец, но засега още няма изгледи епидемията да отслабне.

Маймунската шарка е ендемична за Конго, като първите случаи на заразени хора са от 70-те години. От тогава, там често има заразени, но те са в рамките на едно домакинство или малки общности.

Маймунската шарка се разпространява с директен контакт със заразени животни ил близък контакт със заразен човек.

В Конго, над 120 въоръжени групировки воюват с армията. Поради това има и голям брой бежанци, така че властите се затрудняват да осигурят храна и здравни грижи на голяма част от обществото. Някои общности пък изобщо нямат достъп до здравни грижи, поради недостъпни пътища или отдалеченост.

Хората които страдат от недостиг на храна или други заболявания, включително ХИВ, са по-податливи на маймунска шарка.

Ваксините срещу заболяването, според Еманюел Лампер, представителя на Лекари без граници на Конго, са само инструмент, а не решение. Африка все още няма капаците да позавежда ваксини, а те могат да се прилагат само на възрастни. Около 250 хиляди дози бяха изпратени на Конго от ЕС и САЩ, очакват се и още, като са нужни около 3 милиона броя.

Според някои, причината за продължаващата епидемия е слабата и бавна реакция, в сравнение с действията срещу  Ковид или Ебола, тъй като ебола е сред най-опасните вируси в света, а ковид засегна целия свят. Маймунската шарка от друга страна не се приема като глобална заплаха, а като вирус, специфичен за Африка, който няма голямо влияние върху световната икономика.

Източник: Euronews

guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари